HAKKARİ – Kente gelen kadının babası emniyette muhatap bulamazken, ablası polisler tarafından darp edildiğini belirtti. G.A.Ü., emniyetin olayı kapatmak istediğini söyledi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, polis Enes T., 26 Ocak’ta “kahve içmek” bahanesiyle G.A.Ü.’nün odasına gittikten sonra G.A.Ü.’ye cinsel istismarda bulundu. G.A.Ü. olaydan bir gün sonra yaşadıklarını bağlı olduğu birimin müdürüne anlattı. Bunun üzerine bir polis eşliğinde hastaneye götürülen G.A.Ü., 28 Ocak’ta İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifade vererek, Enes T. hakkında şikayetçi oldu. G.A.Ü.’nün şikayeti üzerine “cinsel saldırı” şüphesiyle ifadesi alınan Enes T. ifadesinde cinsel istismarı reddetti. Şikayetin yapıldığı gün Enes T.’nin ifadesinin yanı sıra polisler tarafından olay yerinde inceleme de yapıldı.

G.A.Ü.’nün olayı ailesine anlatması üzerine babası Yusuf Ü.’nün günlerce İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileriyle görüşmek istediği ancak reddedildiği öğrenildi.

Ailenin devreye girmesinin ardından G.A.Ü.’nün istismarcısı Enes T. ile evlendirilmesine karar verildi. 11 Şubat için nikah randevusu alındı ve G.A.Ü. emniyete yaptığı şikayetinden vazgeçtiğine dair dilekçe verdi. Şikayetin geri çekilmesi sonrası Enes T., evlilik kararından vazgeçti.

İlgili Haber:  Kadınlar Tecavüzcülerin Listesini Yapmaya Başladı

Suç duyurusunda bulundular

G.A.Ü.’nün babası, evliliğin gerçekleşmemesi üzerine 12 Şubat’ta hem Enes T. hem de babasından şikayetçi oldu. G.A.Ü.’nün babası Yusuf Ü. şikayetinde, “Bu şahıs (Enes T.) ve ailesi bizle irtibata gererek ‘ifadesinden vazgeçsin, oğlumuz Enes’i kızınız ile evlendireceğiz’ dediler. Daha sonra 8 Şubat’ta Enes T.’nin babası Ankara’dan Hakkari’ye geldi ve biz bu şahısla konuştuk, çocuklarımızın evlenmeleri için aynı gün Hakkari merkezde bulunan bir işyerinden iki adet yüzük alarak, Enes’in babası kızım ve oğluna yüzükleri taktı. Yüzük taktından sonra Ankara’ya döndüler. Kızım 10 Şubat’ta Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek, Enes ile nişanlandıklarını ve nikah için gün aldıklarını belirterek, şikayetinden vazgeçtiğine dair dilekçe verdi. Beni ve kızımı evlenme vaadiyle kandırarak şikayetimizden vazgeçiren Enes T. ve babasından şikayetçiyim” beyanlarında bulundu.

İlgili Haber:  Tecavüzle Suçlanan Vekil için Karma Komisyon Kuruldu

‘Cesaret edemiyorum, emniyet üstünü kapatıyor’

Baba Yusuf Ü. ise, kızının yaşadıklarını anlatması üzerine Hakkari’ye geldiğini aktardı. Kızıyla birlikte Enes T. hakkında şikayette bulunduklarını ifade eden baba Yusuf Ü., “Kızım beni aradı ve olayı anlattı; ‘Cesaret edemiyorum. Emniyet üstünü kapatıyor’ diye.  Şikayetten sonra emniyet amiriyle görüşmek istedim. 16 gündür ulaşamıyorum. Emniyet amiri Suriye’de mi yaşıyor? Gözümün önünde Cuma Namazı’na gitti. Ama görüştürmediler” diye konuştu.

Kızının “Cumhuriyet ve polis teşkilatının üniformasını taşıyan bir polis” tarafından tecavüze uğradığını vurgulayan Yusuf Ü., “Polisten davacıyım, babasından da davacıyım. Hakkımızı araştırsınlar. Benim ciğerim yandı başkalarının ciğeri yanmasın” diye seslendi. Yusuf Ü., hükümet yetkililerine de “devreye girin” çağrısı yaptı.