Eda Nur Kaplan Davasında Tecavüzcüler Serbest: Mahkeme ‘Rıza Var’ Dedi, Beraat Verdi!

Her bir kararı ile kendi sınıfının ve iktidarının adalet anlayışını ortaya koyan devlet mahkemeleri yine bir tecavüz davasında daha beraat kararı verdi.

featured

İSTANBUL – Eda Nur Kaplan’a tecavüz ederek ve intihara sürükleyen Yusuf Güzelyurt ve Mehmetçik Ardıçoğlu hakkında verilen beraate ilişkin mahkeme gerekçeli kararını açıkladı. Tecavüzü yok sayan mahkeme “rıza var” dedi, cezalandırmaya yeterli delil olmadığını savundu.

Eda Nur Kaplan’ı tecavüze maruz bırakarak ve intihara sürükleyen Yusuf Güzelyurt ve Mehmet Ardıçoğlu hakkında mahkemenin verdiği beraat kararının gerekçesi açıklandı. Gerekçede, her iki sanık yönünden rıza dışı bir durum olmadığı öne sürüldü.

Eda Nur Kaplan, geçen yıl 7 Ağustos’ta yaşamına son vermişti. Kaplan, yaşamına son vermeden önce annesine yazdığı mektupta uğradığı tecavüz işkencesini anlatmıştı.

Ailenin şikayetinin ardından Yusuf Güzelyurt ve Mehmet Ardıçoğlu gözaltına alınıp, tutuklanmıştı. Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesinde “nitelikli cinsel saldırı” suçundan açılan davada Yusuf Güzelyurt adli kontrol şartıyla tahliye edilmişti. 13 Mayıs 2022 tarihinde görülen karar duruşmasında ise savcı mütalaasını açıklayarak, sanıklar hakkında 18’şer yıla kadar hapisle cezalandırılmalarını istemiş mahkeme heyeti ise delil yetersizliğinden sanıkların beraatine karar vermişti.

Gerekçeli kararını açıklayan mahkeme tecavüzü yok sayarak rıza dışı birliktelik olmadığını iddiasında bulunurken cezalandırmaya yeter bir delile ulaşılmadığını savundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
1
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!