Sizin Hukukunuz Batsın: Üst Mahkeme de, Çocuğa İstismar Davasında ‘Rızası var’ Dedi

Üst mahkeme, yerel mahkemenin 15 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunan Nutku Can A.'ya 'mağdurun rızası' olduğu gerekçesiyle verilen 2 yıl 1 ay hapis cezasını onadı.

featured

İZMİR – Sermaye devletinin hukuk anlayışı tüm kurumlarında işlemeyi sürdürken mahkemelerden adalet bekleyenleri kahretmeye, çetecileri, mafyaları, tacizci ve tecavüzleri güldürmeye devam ediyor.

İzmir’de, lise öğrencisi V.T.’ye cinsel istismarda bulunduğu öne sürülen Nutku Can A., ‘mağdurun rızası’ olduğu gerekçesiyle 2,5 yıl hapse çarptırıldı.

Heyet, suç vasfını ‘reşit olmayanla cinsel ilişki’ olarak değiştirip verdiği cezayı da sanığın ‘geleceği üzerindeki etkilerini’ dikkate alıp 2 yıl 1 ay hapse indirdi. İtiraz üzerine dosya istinaf mahkemesine taşındı. Ceza dairesi, oy birliğiyle istinaf başvurusunun kesin olarak reddine karar verdi ve cezayı onadı.

DHA‘nın aktardığına göre, şikayet üzerine Nutku Can A. hakkında ‘çocuğa cinsel istismar’ suçundan Karşıyaka 1’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Mahkeme heyeti, V.T.’nin verdiği ifadeyle, olay anına ilişkin detaylı anlatımının birbiriyle çeliştiğini belirtti.

AVUKATLARIN İTİRAZLARI REDDEDİLDİ

Karara itiraz eden V.T.’nin avukatları, müvekkillerinin hileyle iradesinin ortadan kaldırıldığını ve bu durumun yasada cezanın ağırlaştırılması gerektiğini ve bu maddenin ihlal edildiğini belirttti.

İtiraz üzerine dosya İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. Dosyayı inceleyen İzmir Bölge İdare Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi, mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın ‘bulunmadığına’ kanaat getirdi. Ceza dairesi, oy birliğiyle istinaf başvurusunun kesin olarak reddine karar verdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!