AKP-MHP, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine ‘Hayır’ Dedi

featured

AKP ve MHP, eşitliklere olan karşıtlıklarını bu defa İBB Meclisi’nde ortaya koydu.

Yeni Yaşam Gazetesi’nin haberine göre: Covid -19 tedbirleri kapsamında Saraçhane yerine Yenikapı Avrasya Gösteri Merkezi’nde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi temmuz ayı üçüncü birleşimi, Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında toplandı.


Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Şube Müdürlüğü, Sosyal Destek Hizmetleri Şube Müdürlüğü ve Çocuk ve Aile Hizmetleri Şube Müdürlüğü gibi yeni birimlerin kurulmasını içeren 64. Madde AKP- MHP Meclis üyeleri tarafından reddedildi. Önerge sonrası salonda AKP- CHP Meclis üyeleri arasında gergin anlar yaşandı.

‘Müdürlükler cinsiyetinizden bir şey kaybettirmez!’

CHP’li Meclis Üyesi Filiz Öztürk Çelik, “Bu kavramlardan neden bu kadar korkuluyor hiçbir fikrim yok. Cinsiyet dediğimiz kavram fizyolojik ve biyolojik kavram. Kadın ve erkek. Ama toplumsal cinsiyet dediğimiz şey insan, toplum tarafından belirlenen yönleri. CHP’li belediyelerin hemen hemen hepsinde bu müdürlük kuruldu. Kimse cinsiyetinden bir şey kaybetmedi. Kimse zarar görmedi. Değişime karşı durmamız mümkün değil. Sizin bu konuya gözlerinizi kapamanız, konuşmamanız hayatımızdan çıkarmıyor” dedi.

Çelik’ten sonra söz alan AKP’li Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammet Kaynar ise toplumsal cinsiyet eşitliği ile ilgili müdürlük kurulmasına asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.

Toplum cinsiyetsizleştirelecekmiş!

AKP’li Kaynar, “Toplumsal cinsiyet kavramıyla ifade edilmek istenen şey kadın-erkek meselesi değildir. Cinsiyetsizlik meselesidir. Burada yapılmak istenen şey toplumumuzun geleneği ve göreneğiyle bağdaşmayan işlerle meşgul olacak bir birim oluşturulmaya çalışılıyor. Bu işleri İBB’nin yapması mümkün değildir. Bunları gayri resmi yapıyorlar. Bazen yürüyüşlere katılıyorlar” diye konuştu.

Kaynar, halkın değerlerinin kamu ile örselenmesine izin vermeyeceklerini, kadının aileden koparılmak istendiğini savunarak “İBB yönetimi, toplumun gelenekleri ile mücadele ediyor” dedi.

Cinsel kimlik travma olamaz!

Kaynar’dan sonra tekrar söz alan CHP’li Çelik ise şunları söyledi: ”Muhammed beyin bir travma yaşadığını düşünüyorum çocukluğunda ya da gençliğinde bu konuyla ilgili.” Gerginliklere neden olan bu sözlerden dolayı özür dileyen Çelik, ”Maksadımı aştıysam Muhammed beyden özür diliyorum. Bir hukukçu olarak İstanbul Sözleşmesi ortadayken bu tavrını travmatik bulduğumu söylemek istedim. Biz sadece ‘çocukla kadınla sınırlamayalım’ dedik, şimdi de LGBTİ ile sınırlıyorsunuz. Eşitlik kavramına böyle bakmayın” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

LGBTİ+ için sapkınlık dedi

Çelik’in konuşmasından sonra tekrar söz alan AKP’li Kaynar “LGBT’yi kullanmadım, sevmediğim bir kavram. Travmadan bahsetti. Hangi nasırına bastım ki böyle bir tepki gösterdi. Evliyim, eşim hakim, 4 çocuğum var. Travma, sorun yaşamıyorum. 22 cinsiyetten bahsediyorlar. Bizim toplumumuzda 2 cins var: kadın ve erkek. İmamoğlu seçimden önce gönderdiği bir davetiyede katılımcılar için ‘kadın’, ‘erkek’, ‘diğer’ ibareleri kullanmıştı. Nereye kadar gidecek bu sapkınlık bilmiyorum. Bizim toplumumuz bunu kabul etmez. Böyle bir sapkınlığa izin vermeyiz” diyerek 64. Maddenin bir daha gündeme gelmemesi için gerekli çalışmaları yapacaklarını kaydetti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!