‘Sosyal Medya Düzenlemesi’ Mecliste!

featured

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, sosyal medyaya ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığı’na sunduklarını açıkladı. “Kanunda ‘sosyal ağ sağlayıcı’ tanımı yapıyoruz. Bu sağlayıcıların Türkiye’de bir merkez oluşturmalarını istiyoruz. Soruşturma ve kovuşturmaya imkan veren düzenleme yapacağız. Muhataplık oluşturmaya çalışıyoruz” diyen Zengin, “Bizim birinci önceliğimiz asla bu sosyal ağ sağlayıcılarının kapanması değil” iddiasında bulundu.

Fiiliyatta ifade özgürlüğünün kısmen kullanılmaya çalışıldığı tek alan olarak kalan sosyal medya mecrasını da tahkim etmeye çalışan düzenlemenin iki amacı böylece AKP Grup Başkanvekili tarafından ifade edilmiş oldu. Bu iki amaçtan birisi: sosyal medya mecrasında daha etkin ve çaplı bir ‘Soruşturma ve kovuşturmaya imkan veren düzenleme‘, ikincisi sosyal ağ sağlayıcılarından ‘Muhataplık oluşturarak’ gelir vergisine ve paylaşımlara ilişkin sorumluluğa tabii tutmak.

Sosyal Ağların Rejimin Talimatlarını Yerine Getirmesi ve Polis Birimi Olarak Çalışması İsteniyor

9  maddeden oluşan teklif sosyal medya sağlayıcılarına temsilci şartı getiriyor. Buna göre, günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal ağ sağlayıcıları, en az bir kişiyi Türkiye’de temsilci olarak belirleyecek. Temsilci, ilgili sosyal ağa dair tebligat, bildirim ve tebliğleri yerine getirecek. 

Sosyal ağ sağlayıcı, içerik şikayetlerine 24 ya da en geç 48 saat içerisinde yanıt vermek zorunda olacak. Aksi halde para cezası uygulanacak. Teklifle, sosyal ağ sağlayıcıları yayınladıkları içerik konusunda sorumlu hale gelecek. Katalog suçlarla ilgili paylaşımlarda, bu hesapları kullanan kişilerin tespiti için ofislerden mahkeme yoluyla IP numaraları istenecek.

Asıl Hedef Muhalifler

Düzenlemeyle, cinsel istismar, müstehcenlik, kumar, dolandırıcılık, suça teşvik, terör propagandası ve hakaret gibi başlıklar sosyal medyada da suç sayılacak. Terör propagandası ve hakaret gibi gerekçelerin şu ana kadar, tek taraflı ve manipülasyona açık şekilde yorumlandığı biliniyor.

Terör propagandası gerekçesiyle muhalif kişilerin ve muhalif yayınların susturulmasının, soruşturmalara ve kovuşturmalara maruz kalmasının önünü tamamen açacak olan düzenleme, tekçi anlaşın zorbalığını perçinlemek üzere mi yapılıyor endişelerini büyütüyor.

‘İÇERİĞİN KALDIRILMASI’ İFADESİ EKLENDİ

Düzenlemenin gerekçelerinde yer alan Madde 5’te ”Aynı internet sitesinde yer alan ve suç oluşturmayan içerikler yönünden ifade ve haber alma özgürlüğünün daha da güvenceli hale getirilmesi amacıyla 8’inci maddede içeriğin çıkarılması kararı verme imkanı getirilmiştir. Madde ile, kişilik haklarının ihlal edilmesi halinde erişimin engellenmesi kararı verilmesini düzenleyen 9’uncu madde yönünden de içeriğin çıkarılması kararı verilmesine imkan sağlanmaktadır” ifadeleri yer alırken, sanal özel ağ (VPN) ile de olsa erişilmesin diye ‘içeriğin çıkarılması’ ifadesinin eklenmesi dikkat çekti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!