DİSK Genel Başkanı: Taksim Toplumsal Hakikattir. Valiliğin Görevi Yer Göstermek Değil, Güvenliği Sağlamaktır!

Sermaye devletinin 1 Mayıs'ın Taksim Meydanı'nda kutlamasını yasaklayarak başka yerler göstermesine ilişkin devrimci ve ilerici kurumlardan, siyasi partilerden ve sendikalardan itirazlar sürüyor. DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu basın toplantısında Valiliğin Taksim'e izin vermeyerek yer göstermesine itafen 'Valiliğin görevi yer göstermek değil güvenliği sağlamaktır'. dedi.

featured

İSTANBUL – Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) “Ulusal ve Uluslararası Yargı Kararları Çerçevesinde 1 Mayıs, Hukuk, Taksim” başlığı ile Beyoğlu’nda bulunan Hill Otel’de basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Türkiye Barolara Birliği Başkanı Erinç Sağkan ve Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu katıldı. Toplantıda “ Yaşasın 1 Mayıs” sloganları atıldı.

‘TAKSİM MEYDANI TOPLUMSAL HAKİKATİR’

Toplantıda ilk olarak konuşan Disk Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, cumhuriyetin ikinci yüzyılında kutlanacak bir 1 Mayıs’ın önemine değinerek, işçi ve emekçilerin ikinci yüzyılda işçi haklarının gasp edilmesine “dur” diyeceklerini söyledi. 1 Mayıs’ı tarihsel önemine işaret eden Çerkezoğlu , “Taksim Meydanı 1977’den beri yüreğimizdeki yaradır; yeniden yasaklandığı 2013’ten beri en büyük hasretimizdi. 2024 1 Mayıs’ında Türkiye’nin ve dünyanın meydanlarında buluşan milyonların gözü kulağı İstanbul Taksim 1 Mayıs alanında olacak, milyonlarca yürek Taksim 1 Mayıs alanıyla atacak. Taksim 1 Mayıs alanıdır ve bu hukuksal, tarihsel ve toplumsal bir hakikattir” dedi.

‘BİZE ALAN GÖSTERMEYİN’

Çerkezoğlu, 1 Mayıs’ın 2013’ten beri yasaklandığını belirterek, bunun keyfi kararlarla yapıldığını vurguladı. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Taksim Meydanı için geçtiğimiz yıl verdiği 1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanması gerektiği yönündeki kararını hatırlatan Çerkezoğlu, İstanbul Valiliğinin 1 Mayıs için verdiği yasaklama kararına işaret ederek, “İstanbul Valiliği olmak üzere idarenin görevi bize başka bir alan göstermek değildir, bizim Anayasal bir hak olarak gerçekleştireceğimiz bu barışçıl etkinliğe katılanların güvenliğini sağlamaktır. Ve Sayın İstanbul Valisi başta olmak üzere tüm yetkililerin bu görevlerini bizlerle koordineli biçimde gerçekleştirmelerini bekliyoruz. 23 Nisan günü Valilik makamına oturan Derin kızımızın gösterdiği sorumluluğu, doğallığı ve olgunluğu bugünün İstanbul Valisinden de beklemek hakkımızdır” diye konuştu.

‘HİÇ BİR ENGEL YOK’

Ardından söz alan Prof. Dr. İbrahim Kaboğlu, 1 Mayıs’ta siyasetin bir kenara bırakılması gerektiğini belirterek, iktidarı anayasa ve hukuka davet etti. Kaboğlu, “1 Mayıs günü hukuk ve anayasanın öne çıkarılması gereken bir gündür. Anayasaya sadakat göstermeye yönelik olarak saygı duymak zorundadırlar. Bu bakımdan gelecek hafta 1 Mayıs günü bu toplantıyı yapmaya yönelik herhangi bir engel bulunmamaktadır” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!