DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu: 1 Mayıs Taksim’de Kutlanacak

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, işçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs'ı bu yıl Taksim Meydanı'nda kutlayacaklarını duyurdu.

featured

İSTANBUL – Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Yönetim Kurulu, Beşiktaş’ta bulunan DİSK Genel Merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, sendikanın 1 Mayıs kararını açıkladı. “Yaşasın 1 Mayıs” pankartının açıldığı eylemde sık sık “Yaşasın 1 Mayıs” ve “Ekmek, adalet, hürriyet ve memleket için şimdi birlik olma zamanı” sloganları atıldı.

Çerkezoğlu, yılın 365 gününde ezilen, sömürülen ve yok sayılan milyonların 1 Mayıs günü umutlarını, tepkilerini ve taleplerini dile getireceklerini söyleyerek, “Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk 1 Mayıs’ı ülkemiz için önemli bir dönemeçte kutlanacak” dedi.

1 MAYIS’TA TAKSİM’E

Emek ve demokrasi mücadelesinin yeni dönemini 1 Mayıs meydanlarından başlatacaklarını belirten Çerkezoğlu, “Taksim Meydanı 77’den beri yüreğimizde yaradır” diyerek 1 Mayıs’ta taksimde olmanın her işçinin hakkı olduğunu ifade etti. Çerkezoğlu, 1 Mayıs yasaklarının hukuka aykırı olduğunu belirterek, “Bunu engellemek hukuka aykırıdır, açıkça suçtur. O yüzden, 2024 1 Mayıs’ında Taksim’de olmak ekmeğe, adalete, cumhuriyete, demokrasiye sahip çıkmaktır, en önemlisi memlekete sahip çıkmaktır” şeklinde konuştu.

‘YÜZÜMÜZÜ TAKSİM’E DÖNÜP YÜRÜYECEĞİZ’

Emekçilerin ekmeğinin günden güne küçüldüğünü, vergide ve ülkede adaletsizliklerin arttığını belirten Çerkezoğlu, hükümetin haksız uygulamalarına karşı itirazlarını 1 Mayıs meydanlarına taşıyacaklarını ifade ederek şöyle konuştu: “Ülkemizde güçlü bir tarihi olan 1 Mayıs’ı işyeri işyeri, sokak sokak, meydan meydan örgütleyeceğiz. Kararımız kesindir: Bizler İstanbul’da 1 Mayıs sabahı bir elimizde karanfil, bir elimizde çocuklarımız yüzümüzü Taksim’e dönecek ve yürüyeceğiz. Türkiye işçi sınıfı işine, aşına, ekmeğine, hakkına, hukukuna sahip çıkma iradesini 1 Mayıs’ta Taksim’e yürüyerek gösterecek.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!