29 İşçinin Hayatını Kaybettiği Katliamla İlgili 8 Kişi Tutuklandı

Beşiktaş'ta 29 kişinin öldüğü gece kulübü yangınına ilişkin 8 kişi "taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma" suçundan tutuklandı. Bilirkişi raporu tutuklananları kusurlu buldu.

featured

İSTANBUL – Beşiktaş’taki bir gece kulübünde tadilat sırasında çıkan ve 29 işçinin katledilmesiyle sonuçlanan yangına ilişkin gözaltına alınan işletme müdürü ve işyeri ortaklarının da aralarında bulunduğu 11 kişiden 9’u tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi. Mahkeme 8 kişi hakkında tutuklama, 1 kişi hakkında ise adli kontrol kararı verdi.

Gayrettepe Yıldız Posta Caddesi Gönenoğlu Sokağı’ndaki 16 katlı binanın eksi 1 ve eksi 2. katlarında faaliyet gösteren gece kulübünde kaçak tadilat yapılırken çıkan yangınla ilgili soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 kişi bugün adliyeye sevk edildi.

İstanbul Adliyesi’nde savcılık ifadesi alınan 2 kişi serbest bırakılırken, 9 kişi, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan tutuklama talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

Hakimlik sorgusunun ardından Mehmet Memduh C, Şehzade Ş, Çağatay A, Sibel Ç, Dursun Ç, İsmet Ş, Kahraman E, Fatma D. ve İbrahim B, “taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan” tutuklandı, 1 kişi adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

29 işçinin katledildiği işyerinin ruhsatlandırılması, çalışma izni ile ilgili belgelerin toplanmaya devam edildiği, ilgili kamu ve belediye görevlileri hakkında soruşturma işlemi yapılacağı öğrenildi.

SAVCILIĞIN SEVK YAZISI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının tutuklamaya sevk yazısında, yangın sonrasında olay yeri inceleme ekipleri, İstanbul İtfaiyesinin uzman ekipleri, üç kişilik iş güvenliği ve yangın uzmanı bilirkişi heyeti ve 2 Cumhuriyet Savcısı nezaretinde yapılan inceleme ve keşif raporu yer aldı. Bilirkişi ön raporuna göre gerekli tedbirleri almayarak ihmal gösterdikleri ve kusurlu oldukları belirtilen şüpheliler sıralandı.

Şüpheli Mehmet Menduh C. ve Fatma D’nin gece kulübünün sahibi olan şirketin yüzde 50 ortağı oldukları, İsmet Ş’nin şirkette mesul müdür olduğu ve birçok anlaşma ve evrakta adı geçtiği, Şehzade Ş’nin 2018’de şirketin iflas etmesi sonucu yeni kurduğu ve gece kulübünün sahibi olan şirketin ortakları olarak Mehmet Menduh C. ile Fatma D’yi şirkete ortak olarak atadığı ve şirketin tüm mali işleriyle organizasyon, tamirat, tadilat işlerini yürüttüğü, Çağatay A’nın gece kulübünde yapılan tadilatta çalışan ve ölen mobilya işçilerinin patronu olduğu, Kahraman E’nin gece kulübünde yapılan tadilatta çalışan ve ölen demir işçilerinin patronu olduğu, Kahraman E’nin Çağatay A. ile ortak olarak bu tadilat işine girdikleri, İbrahim B’nin kulübün tadilat ve tamirat işlerinden sorumlu olduğu ve yapılan bu tadilata ilişkin anlaşmalarda isminin olduğu ve organize ettiği, Dursun Ç. ve Sibel Ç’nin yüzde 50 hisseli gece kulübünde bulunan asansörlü ve hidrolik destekli sahneyi kuran şirketin sahipleri olduğu, Sibel Ç’nin sahibi olduğu Çeliker Teknik Servis Hizmetleri Ltd. Şirketi bünyesinde çalışan 3 işçinin öldüğü bilgisine yer verildi.

ÖN BİLİRKİŞİ RAPORU

Yazıda, şüphelilerin kusurlu oldukları, işyerinin fenni ve teknik açıdan çalışmaya elverişli şekilde tutulması amacıyla üzerlerine düşen yasanın yüklediği yükümlülükleri yerine getirmedikleri ve bu sebeple birden fazla kişinin ölümüne sebep oldukları belirtildi. Ön bilirkişi raporuna, olay yeri inceleme ekiplerinin yapmış oldukları incelemelere göre kusurlu olduklarının tespit edildiği vurgulanarak kamera görüntülerinden yanıcı malzemelerin iş yerinde depo edildiği, açık kaynak yapıldığı ve kaynak çapaklarının etrafa sıçradığı, yangın çıkış kapılarının kapalı olduğu, yangın söndürme sisteminin çalışmadığı, ayrıca ifadelere göre yangın söndürme tüplerinin bir kısmının çalışmadığına dikkat çekildi.

‘KUSURLU OLMALARI VE TOPLUMDA İNFİAL YARATMASI NEDENİYLE TUTUKLANMALARINA’

Savcılığın sevk yazısında, şüphelilerin kusurlarının bulunması, olayda 29 kişinin ölmüş olması, bu durumun toplumda infial yaratması ve şüphelilerin serbest kaldığı takdirde telafisi zor zararların meydana gelebileceği, delillerin tamamen toplanmamış olması, asıl bilirkişi raporunun daha sonra düzenlenecek olması ve şüpheliler Mehmet Memduh C, Şehzade Ş, Çağatay A, Sibel Ç, Dursun Ç, İsmet Ş, Kahraman E, Fatma D. ve İbrahim B’nin delilleri karartma ihtimalleri dikkate alınarak tutuklanmaları talep edildi.(ETHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!