Türkiye’yi Kıskandığını İddia Ettikleri Avrupa’nın Eskisini Halka Pazarlayacaklar!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı

featured

ANKARA – Hız kesmeyen enflasyon ile alım gücü neredeyse tamamen tükenen kitlelerin, hemen hemen hepsi ithal olan elektrikli ve elektronik cihazlara ulaşımı olanaksız hale geldi. Siyasi iktidarın ekonomik ve siyasal politikalarının bir sonucu olarak ortaya çıkan bu tabloya bulduğu çözüm(?) ise, Avrupa’nın ikinci el cihazlarının ithalinin önünü açan yönetmelik çıkarmak oldu. Yönetmekle birlikte siyasi iktidarın Türkiye’yi kıskandığını iddia ettiği Avrupa’nın eskisi ülke insanına pazarlanacak!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların Yönetimi Hakkında Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre, atık elektrikli ve elektronik eşyalar ithal edilebilecek.

Yönetmeliğin dikkat çekici maddesi ise Türkiye’de uygulamaya yeni başlanan yenilenmiş eşyaya ilişkin oldu. Yönetmeliğin 26. maddesi ile kullanılmış veya yenileştirilmiş elektrikli- elektronik eşyaların (EEE) ithalatına izin veriliyor. 27. Madde ile atık elektrikli-elektronik eşyaların (AEEE) ithali imkanı sağlanıyor. İthalat iznini Ticaret Bakanlığı verecek. Atık olduğundan şüphelenilmesi durumunda, depoda bekleme dahil analiz ve incelemelerin yükümlüğü üretici veya onlar adına hareket eden üçüncü kişiler tarafından karşılanacak. Yasanın 27 maddesi ile ise Atık Elektrikli Elektronik Eşyaların ithali imkanı sağlanıyor.

İthalat, genel Atık Yönetimi Yönetmeliği kapsamında yapılacak. Yönetmelikle oldukça geniş bir kapsamda EEE ve AEEE ithaline izin veriliyor. Ayrıca yönetmelik ekleriyle bu gruplardan hangilerinin yönetmelik kapsamında olduğuna yönelik detaylı ayrımlar da bulunuyor. Bu ayrımlarda da geniş bir liste tutulduğu ve tüketicilerin yoğun olarak kullandığı çok sayıda ürünün kapsamda olduğu gözlendi.

Yönetmelik kapsamında tanımlanan EEE kapsamına giren şu ürünler ithal edilebilecek: Yönetmelik EK-1A kapsamında: Büyük ev eşyaları, küçük ev aletleri, bilişim ve telekomünikasyon ekipmanları, tüketici ekipmanları, aydınlatma ekipmanları, elektrikli ve elektronik aletler (büyük ve sabit sanayi aletleri hariç), oyuncaklar, eğlence ve spor ekipmanları, tıbbi cihazlar, izleme ve kontrol aletleri, otomatlar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!