Faşistlere Eylem Serbest, Öğrencilere Gözaltı Terörü

EtJteEAXAAEsy19
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Sermaye devleti ve onun teşhir olan hükümeti AKP’nin korkusu büyüdükçe saldırganlığı da artıyor. Her demokratik ve barışçıl gösteriyi ‘terörizm’ olarak niteleyen devlet, nerdeyse her gün onlarca insanı gözaltına alıyor.

Anti-demokratik biçimde üniversitelere ‘kayyum’ olarak rektör atanması suç iken, kayyum rektörü istemeyen öğrenciler ‘suçlu’ ve dahası ‘terörist’ ilan ediliyor.

AKP Şefi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedef gösterdiği Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, arkadaşlarının tutuklanmasına karşı yaptığı eyleme polis saldırdı, onlarca öğrenci işkence yapılarak gözaltına alındı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin eylemini koronavirüs tedbirlerini bahane ederek yasadışı ilan ederken, Anadolu Gençlik Derneği’nin İstanbul Üniversitesi önünde hilafet pankartı ve tekbir getirerek eylem yapmasına izin verdi.

İstanbul Üniversitesi önünde toplanan faşistler, “Milli gençlik burada dimdik ayakta” sloganlarını attı.

İzmir’de Boğaziçililerle dayanışma eylemine polis saldırısı: 27 gözaltı

İzmir Üniversite Dayanışması, Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’yu protesto etmek amacıyla açılan sergide “Kabe fotoğrafının yere serildiği” iddiasıyla başlatılan soruşturma kapsamında 2 öğrencinin tutuklanmasını protesto etti.

Öğrencilerin serbest bırakılması talebiyle “Onur Yürüyüşü” düzenlemek için Alsancak ÖSYM binası önünde bir araya gelerek yürüyüş yapmak isteyen öğrencilere izin vermeyen polis, 27 kişiyi işkenceyle gözaltına aldı.

Polis, yürüyüşü çekmek isteyen gazetecilere GBT yaptı, görüntü ve fotoğraflarını sildi. Yine polis, “Devletin istemediği hiçbir görüntüyü çekemesiniz” diyerek çekim yapan basına izin vermedi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!