Suç Duyurusunda Bulundular: Videosu Var, Tarikatlar Depremzede Çocukları Kaçırıyor

Depremzede çocukların tarikatlar tarafından İstanbul Beykoz'da villalara yerleştirildiği yönündeki iddialar yargıya taşındı. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, ellerinde bir video olduğunu belirterek ve açık adres vererek suç duyurusunda bulundu.

featured

İSTANBUL – Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, depremzede çocukların tarikatlara bağlı olduğu düşünülen bazı kişilere teslim edildiği yönündeki ihbarlar hakkında suç duyurusunda bulunduç Basın açıklamasında, “Aldığımız bir ihbara göre İstanbul’un Beykoz ilçesi Çavuşbaşı Mahallesinde 60
refakatsiz çocuk için üç tane villa ayarlandığı, çocukların yerleştirildiği öğrenilmiştir” denildi.

‘BAKANLIK PERSONELİNİN BİLGİSİ YOK’

Derneğin açıklamasında, “Arama kurtarma çalışmaları devam ederken kurtarılan çocukların, kendilerini aileleri olarak tanıtan kişilere teslim edildikleri, ambulanstan hastanelere sevk sırasında çocukların kaybolduğunun tespit edildiği bölgeden en sık gelen iddialar arasındadır” denilerek, bakanlığın iddialardan haberdar olmadığına dikkat çekildi:

“Refakatçisi olmayan çocuklar ile ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı irtibat numaraları derneğimizce aranmış olup, çağrı merkezindeki personelin konuyla ilgili bilgisinin olmadığı ve henüz bakanlık bünyesinde düzenli bir işleyişin mevcut bulunmadığı tespit edilmiştir. Ne yazık ki derneğimize ve başka kurumlara yapılan ihbarlar, refakatsiz çocuklarımızın devlet kurumları dışında tarikatlara, alanlarda çocukların akrabaları olduğunu söyleyen kimselere teslim edildiklerini bildirmektedir.”

AÇIK ADRES VERDİLER

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, 60 refakatsiz çocukla ilgili aldıkları ihbara dair şu ayrıntıları açıkladı: “Aldığımız bir ihbara göre İstanbul’un Beykoz ilçesi Çavuşbaşı Mahallesinde 60 refakatsiz çocuk için 3 tane villa ayarlandığı, çocukların yerleştirildiği öğrenilmiştir. Bu villalar hakkında elimizde video bulunmaktadır. Videoda konuşan şahıslar depremzede olan 60 refakatsiz çocuğun İstanbul Beykoz’a getirildiğini, burada barındırılacaklarını, ancak çocukların temel ihtiyaçlarının eksik olduğunu bildirerek evlerin temizliği ve çocukların kalan ihtiyaçları için yardım çağrısında bulunmaktadır. Bu videoyu iletenlerle görüşen tanıklarımız da bulunmaktadır.”

Dernek, söz konusu bulgular çerçevesinde soruşturma açılması ve iddiaların araştırılması için şüpheliler hakkında “TCK 234 Çocuğun Kaçırılması ve TCK 109 Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma” başta olmak üzere re’sen araştırılacak tüm suçlardan kamu davası açılması adına, İstanbul Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

BAKANLIĞA SORULAR

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, suç duyurusuna müdahil olma çağrısı yaptıkları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına da şu soruları yöneltti:

– Depremzede olan refakatsiz 60 çocuğumuz nerededir?
– Refakatsiz çocuklarımız, tarikat olduğu tespit edilen villalara neden yerleştirilmektedir?
– Bakanlık, refakatsiz depremzede çocuklarımızın kaçırılmasına göz mü yummaktadır?

“Bu konuda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının derhal görev alması gerekmektedir. Çocukların yüksek yararı korunması gereken en temel ilkedir” denilen açıklamada, “Tarikat ve cemaatler çocuklarımız için deprem kadar büyük bir afettir. Küçüklerimizin yaşadığı trajedinin tarikatlar tarafından istismarına, küçüklerimizin istismarına izin vermeyiz” ifadeleri kullanıldı.

ÇHD’YE BAŞVURAN TANIK: BEYKOZ’DA 0-4 YAŞ ARASI DEPREMZEDE ÇOCUKLAR GÖRDÜM

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) de önceki gün, depremden etkilenen ve kimsesiz olabileceği düşünülen bazı çocukların tarikatlara bağlı derneklere teslim edildiğine dair ciddi şüpheler içeren bir ihbar aldıklarını duyurmuştu. ÇHD’ye başvuran bir görgü tanığı, 10 Şubat günü İstanbul Beykoz’da sabah 07.00 civarı, otobüs durağına yakın bir yerde olağan olmayan ve çoğunluğu 0-4 yaş arası çocuklardan oluşan bir grup gördüğünü anlatmıştı.

Grubun 20’den fazlasının çocuk ve 10 kişiye yakınının da yetişkinlerden oluştuğunu aktaran görgü tanığı, yetişkinlerden birisi ile görüştüğünü, bu kişinin kendisine depremzede olduklarını, çocukların kimsesiz olduğunu, bir dernek tarafından buraya getirildiklerini anlattığını belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!