Haber-Sen: Ölüyoruz Artık Yeter

690x390cc-v-02-12-2020-kesk-haber-sen-aciklama
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

VAN – Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) 7 Nolu Şube Yönetim Kurulu, pandemi için gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Sendika binasında yapılan açıklamayı Haber-Sen Van Şube Başkanı Hamit Aker okudu. Onlarca arkadaşlarının hastanelerde tedavi altında olduğunu hatırlatan Aker, salgının etkisinin giderek arttığına işaret etti. Etkili önlemlerin alınması için defalarca gerekli yerlere seslendiklerini ama önlemlerin alınmadığını belirten Aker, şunları söyledi: “Salgın nedeniyle onlarca emekçi arkadaşımız sevdiklerini kaybetti. Son olarak içimizden biri, Samsun Başmüdürlüğü’nde görev yapan PTT emekçisi Rafet Varan yaşamını yitirdi. Arkadaşımızın yakınlarına ve sevenlerine sabır diliyoruz. Acımız büyük. Umarız daha fazla emekçi arkadaşımız yaşamını yitirmez. Acil olarak yapılması gereken tek bir şey vardır; o da PTT çalışanı sayısını OECD ülkelerindeki ortalamaya yaklaştırmak ve tüm PTT emekçilerinin kadrolu bir şekilde istihdam edilmesinin sağlanmasıdır. Yorulduk, tükendik, ölüyoruz. Artık yeter!” 

PTT Çalışanları Ankara’da Eylemdeydi

Samsun’da PTT emekçisi Rafet Varan’ın koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesine ilişkin Ankara’da PTT emekçileri, Posta Dağıtım Merkezi önünde eylem yaptı.

Haber-Sen Ankara 2 No’lu Şubesi, PTT Posta Dağıtım Merkezi önünde eylem yaparak, PTT emekçilerinin koronavirüse karşı önlem alınmadan çalıştırıldığını belirtti.

Açıklamayı okuyan Haber-Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Yaşar Polat, Samsun’da PTT emekçisi Rafet Varan’ın koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurarak, “Koronavirüsün değil, alınmayan önlemlerin ve salgın sürecine uygun olmayan çalışma koşullarının bizleri öldüreceği gerçeği ile biz yüzleştik” dedi.

Polat, PTT’nin şirketleştikten sonra kâr hırsıyla yönetilmeye başladığını belirterek, “Artık PTT yönetimi de bununla yüzleşmeli. Yeni acıların yaşanmaması için PTT yöneticilerinin ve siyasi iktidarın üzerine düşeni yapması gerekiyor. Biz emekçiler, yöneticilere daha fazla uyarıda bulunmak, görevlerini eksiksiz yapmaları için daha da fazla mücadele etmek zorundayız” diye konuştu.

PTT’de personel eksiği olmasına rağmen yeni alım yapılmadığını vurgulayan Polat, mevcut personelin de güvencesiz olarak, farklı sıfatlarla çalıştırıldığını kaydederek, geciken postalarla ilgili şunları aktardı:

“Personel eksikliği nedeniyle, ülkenin birçok yerinde salgından dolayı karantinada olan PTT emekçileri olduğundan, birçok kargo/posta gönderileri zamanında dağıtılamamakta ya da alıcılarına çok geç ulaştırılabilmektedir. Hizmetlerin aksamasının sorumlusu olanlar; cefakâr, özveriyle çalışan, salgında hayatlarını ve çevrelerini de riske eden PTT emekçileri değil, yıllardır kuruma personel alımını gerçekleştirmeyen yöneticilerdir. Kişisel koruyucu ekipmana ulaşamasa da kronik hastalığı olsa da ailesi karantina altındayken çalışmak zorunda kalsa da iş yoğunluğu altında ezilse de koronavirüse rağmen işlerini aksatmadan çalışmaya devam eden PTT emekçisi artık yoruldu.”

ETHA/MA/Devrimci Düşün

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!