PTT’de Sendika Düşmanlığı: HABER-SEN Üyelerine Baskı ve Mobbing

KESK’e bağlı Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN) Diyarbakır Şubesi, Batman Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nde (PTT) üyelerine yönelik baskı ve mobbinglere karşı, şube binalarında açıklama yaptı.

featured

BATMAN – “PTT sendikal ayrımcılık yaparak sürgün ediyor” yazılı pankartın açıldığı açıklamada konuşan HABER-SEN Diyarbakır Şubesi Mali Sekreteri Serhat Oktay, Batman PTT Dağıtım ve Toplama Müdürlüğü’ndeki başdağıtıcının, üyelerine cinsiyetçi küfürler ettiğini ve mobbing uyguladığını söyledi.

‘HESAP SORACAĞIZ’

Şikâyetlerin üzerine gelen rehberlik ve teftiş kurulu kontrolörünün üyelerinden savunma aldıktan sonra dilekçelerin içeriğine bakmadan üyelerini kendi sendikalarına davet ettiğini belirten Oktay, “Örgütlü olduğumuz işyerlerindeki yöneticiler açıkça sendikal ayrım yapmakta üyelerimize mobbing uygulamaktadır. Bu hukuksuz uygulamaların altında imzası olanlar hakkında ‘Sendikal ayrımcılık yapmak’ ve ‘Görevi kötüye kullanmaktan’ suç duyurusunda bulunacağız. Kendini yasalardan üstün gören, sendikal ayrımcılık yapan, adam kayıran, liyakatsiz atamalara imza atıp ve kurum kaynaklarını kendileri, yandaşları ve aileleri için fütursuzca kullananlardan gün gelince bağımsız yargı önünde hesap soracağız” dedi.

AYRIMCILIK, SÜRGÜN VE MOBİNG

HABER-SEN Adıyaman Şubesi de, sendika binasında basın toplantısı düzenledi. PTT’nin uyguladığı sendikal ayrımcılık, sürgün ve mobingi kınamak için KESK konferas salonunda düzenlenen toplantıda, basın metnini Haber-Sen Adıyaman İl Temsilcisi Doğan Çelik okudu. Hiçbir muhalif sesin çıkmasına tahammülü olmayan, her geçen gün demokrasiden, çok seslilikten biraz daha uzaklaşan yönetimlerin, emekçiden yana itirazlarını ve taleplerini dile getiren sendikalarını susturmak ve baskı altına alabileceklerini düşünerek saldırılarını günden güne artırdığını söyleyen Çelik, PTT’de uğradıkları hak ihlallerine örnekler verdi. PTT yönetiminin yetkilerini kötüye kullanarak 4688 Sayılı Kanun’un 18. Maddesini bilerek ve isteyerek çiğnediğine, kendilerini sendikal mücadeleyi koruyan yasalardan üstün gördüklerine dikkat çeken Çelik, “Sendikal faaliyet yürüten önceki dönem Genel Başkanımız ve aynı zamanda Mersin il temsilciliği yapan Musa Özdemir’i Kayseri’ye, Merkez Denetleme Kurulu Üyemiz Seyran Şık Karabulut’u Iğdır’a, Diyarbakır Şube Yönetiminden Cengiz Uluç ve Batman İl Temsilcimiz Yakup Fırat’ı Kozluk ilçesine, yasaya açıkça aykırı olmasına rağmen iş yerlerinden ve ailelerinden kilometrelerce uzağa ve örgütlenme alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye çalışıyorlar” dedi.

Örgütlü bulundukları işyerlerindeki yöneticilerin açıkça sendikal ayrım yaptığını, üyelerine mobing uyguladığını belirten Çelik, şunların altını çizdi: “Bu hukuksuz uygulamaların altında imzası bulunan kişiler hakkında, sendikal ayrımcılık yapmak, görevi kötüye kullanmaktan dolayı suç duyurusunda bulunacağız. Bütün bunların suç olduğu açıktır. Yalanı, adaletsizliği, adam kayırmacılığı bize kabul ettirmeye, sıradanlaştırmaya çalışan bu sistemin ve yöneticilerinin karşısındayız. Biz doğruları söylemeye bıkmadan usanmadan devam edeceğiz. İnsanca yaşama ve çalışma talebi, bu ülkenin kurumlarına sahip çıkma çabası suç değildir. PTT emekçilerinin insan onuruna yakışan koşullarda yaşaması ve çalışabilmesi için mücadele ettik, ediyoruz, edeceğiz. Kendini yasalardan üstün gören, sendikal ayrımcılık yapan, adam kayıran, liyakatsiz atamalara imza atıp ve kurum kaynaklarını kendileri, yandaşları ve aileleri için fütursuzca kullananlardan gün gelince bağımsız yargı önünde hesap soracağız.”(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!