EYT’lilerin Maaşı Nisana Kaldı, Maaş Yerine Avans Verilecek

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), EYT dilekçelerine cevap vermekte zorlanıyor. Yazılım bekleniyor. Maaşlar gecikecek. Avans formülünün ayrıntıları belli oldu.

featured

ANKARA – Emeklilikte yaşa takılanların (EYT) mağduriyetinin 24 yıl sonra gideren kanun 3 Mart 2023 tarihinde yürürlüğe girdi. İlk günden itibaren hem e-Devlet’te hem de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müdürlüklerinde izdihama çare bulunamadı.

Yaş şartının kaldırılması ile emekliliğe hak kazananlar dilekçe için sıraya girerken, SGK’nın bilgi-işlem altyapısı ve idari kapasitesi talep karşısında yetersiz kaldı. Kronos’un edindiği bilgiye göre EYT’de ilk maaş nisan ayına yetişmeyecek.

SINIRLI SAYIDA EYT’LİNİN MAAŞI NİSANA YETİŞECEK

Mart ayında müracaat edenlerin maaş kumbarası 1 Nisan’dan itibaren dolmaya başlayacak. Ancak aylıklar banka hesaplarına gecikmeli olarak aktarılacak. SGK, EYT’lilere her 3 ayda bir avans ödemesi yapma kararı aldı. Avans ödemesi için yeni bir yazılıma ihtiyaç duyuluyor.

Avans hakkı, emekli aylığı 3 ay (90 gün) geciktiğinde tanınacak. Emeklilik işlemleri gecikmeli tamamlanabilen EYT’lilere temmuz ayından itibaren avans ödenecek.

Aylık bağlama işlemi eylül ayına kadar tamamlanamayan EYT’liler ekim ayında ikinci kez avans talep edebilecek. Müteakip 3 ayda da aylıklar bağlanamazsa bu sefer 2024 yılı ocak ayında 3’üncü kez avans ödenecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!