EYT Düzenlemesi Meclis’e Sunuldu

Meclis’e sunulan EYT düzenlemesi 2 Şubat Perşembe günü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınacak.

featured

ANKARA – Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi, Meclis Başkanlığı’na sunuldu. Teklife ilişkin Meclis’te açıklama yapan AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, yaş şartı aranmadığını ve ilk maaşların Mart’ta alınacağını açıkladı.

Akbaşoğlu, “Prim gününü dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde emekli olacak” diyerek düzenlemenin bu yıl 2 milyon 250 bin, toplamda ise 5 milyon çalışanı ilgilendirdiğini söyledi. Düzenlemenin dört maddeden oluştuğunu ifade eden Akbaşoğlu, “Prim gününü dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde emekli olabilecek” dedi.

BAĞ-KUR’LULARI DA KAPSAYACAK

Akbaşoğlu, detaylara dair de şunları belirtti: “İster BAĞ-KUR’lu, ister SSK’lı, ister Emekli Sandığı hangi noktada olursa olsun bu konuda emeklilikte yaşa takılma meselesi bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren artık tarihe karışmış olacak. 8 Eylül 1999 bu tarih dahil olmak üzere yani 9 Eylül 1999’dan önceye sigortalılık süresini mevcut mevzuata göre götürebilen her bir çalışanımız artık yaş şartına bağlı olmaksızın emekli olabilecek.”

PERŞEMBE GÜNÜ KOMİSYONDA GÖRÜŞÜLECEK

EYT ilgili kanun teklifi, 2 Şubat Perşembe günü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınacak.

Komisyon Başkanı AKP’li vekil Cevdet Yılmaz, EYT düzenlemesini içeren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine, ilgili bakanlıkları, işçi ve işveren kuruluşlarını, dernek ve platformları davet etti.(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!