ANKARA – AKP Şefi-Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamelerine göre 5 üniversiteye yeni rektör atamaları yapıldı.

Erdoğan tarafından atanan 5 rektörden 2’sinin geçmişi AKP’li kimlikleriyle dikkat çekiyor.

AKP Sarıyer ilçe teşkilatı kurucusu Boğaziçine rektör oldu

Resmi Gazete’de yer alan karara göre, İstanbul Sarıyer AKP İlçe teşkilatının kurucusu olan ve aynı zamanda 2015 milletvekili seçimlerinde AKP’den aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atandı.

Jet profesör Pamukkale Üniversitesi’ne rektör olarak atandı

Pamukkale Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Ahmet Kutluhan ise AKP’li isimlerle olan yakınlığı, jet hızıyla profesör olması ve “Teröre Sessiz Kalmayacağız” isimli imza kampanyasını başlatan isimlerden birisi olarak dikkat çekiyor.

İlgili Haber:  Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi Yayın Kurulu Başkanı Murat Gülsoy İstifa Etti

İlk önce 2005 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile AKP’lilerin arasında yaşanan sınavsız olarak doçent ve profesörlerin şef olarak atanmasına yönelik yasanın gündeme gelmesinin ardından dönemin Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın sözleriyle istifa eden 8 doktordan birisi Ahmet Kutluhan’dı.

İstifa eden Kutluhan, Akdağ’ın imzası ile sınavsız ve şartsız olarak Ankara Atatürk Hastanesi’ne diğer istifa eden 8 doktorla beraber klinik şefi olarak atanmıştı.

İlgili Haber:  'Kayyum Rektör' Polisleri Tebrik Etti, Öğrencileri Hedef Gösterdi: Kimliklerinden Belli...

2011 yılında ise bir imzalı karar ile yeni kurulan üniversitelere atanan 50 kişilik doktor ekibinin içinde bu 8 kişi de bulunuyordu. Dolayısıyla o dönem Ankara Tabip Odası ve Sağlık Emekçileri Sendikası’nın araştırmaları sonucunda “hülle” profesörler olarak anılan kişiler arasında yer alan Kutluhan, 2016 yılında da Barış Akademisyenleri’ne karşı “Akademisyenler Teröre Karşı” isimli imza kampanyasını başlatan AKP’li hocaların başında yer alıyordu.