Yemeksepeti İş Kolunu Değiştirdi, İşçiler Aşılanamadı

Yemeksepeti İşçi Komitesi, sendikalılaşma hareketlerini önlemek için iş kolu değiştiren patronları Nevzat Aydın’ın suçladı: Sağlık Bakanlığı’na göre taşımacılık sektöründeki işçiler ve kuryeler aşılanacaklar. Ama biz 4 ay önce sendikalaştığımız için Nevzat Aydın iş kolumuzu değiştirdi. Bu yüzden artık e-devlette büro çalışanı gözüküyoruz. Patron sendikalı olmamamızı istemediği için aşılanamayacağız.

featured

İSTANBUL – Kısa adı Nakliyat-İş olan Türkiye Devrimci Kara, Hava ve Demiryolu İşçileri Sendikası, 2021 başında çevrimiçi sipariş şirketi Yemeksepeti’nin sendikal örgütlenmeyi ve toplu iş sözleşmesi yetkisini engellemeye çalıştığını duyurmuştu. Nakliyat-İş, 6 bin 200 işçinin çalıştığı Yemeksepeti’ne bağlı Banabi’de yürütülen örgütlenme çalışmalarında önemli bir aşamaya gelerek 6356 sayılı yasaya göre toplu iş sözleşmesi yetkisi için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvurmaya hazırlandıklarını belirtmişti. Yemeksepeti’nin engellemeye çalıştığını belirten sendika yönetimi, bu amaçla şirketin sendika üyelerinin ağırlıkta olduğu bazı işyerlerinde, 15 No’lu ‘Taşımacılık İş Kolu’nu, 10 No’lu ‘Ticaret, Eğitim, Büro İş Kolu’na çevirdiğini ifade etmişti.

‘PATRON İŞ KOLUMUZU DEĞİŞTİRDİ, AŞILANAMIYORUZ’

Yemeksepeti İşçi Komitesi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımdan bu değişiklik nedeniyle aşı haklarından yararlanamadıklarını duyurdu: “Sağlık Bakanlığı’na göre taşımacılık sektöründeki işçiler ve kuryeler aşılanacaklar. Ama biz dört ay önce sendikalaştığımız için Nevzat Aydın iş kolumuzu değiştirdi. Bu yüzden artık e-devlette büro çalışanı gözüküyoruz. Patron sendikalı olmamızı istemediği için aşılanamayacağız.”

Komite yaşanan süreci şöyle anlattı: “Bundan yaklaşık dört ay öncesine kadar taşımacılık sektöründe faaliyet göstermekteydik. Fakat çalışma şartlarımızı iyileştirmek ve insanca iş, insanca ücret talebi ile sendikal örgütlenmeye başladıktan sonra işverenimiz iş kolumuzu değiştirerek sendika üyeliklerimizi düşürdü ve işçilerin anayasal hakkını çiğnedi. Biz mücadeleye devam etmekte ısrar eden işçiler olarak susmadık. Sesimizi emekçilerin sesine ses veren herkese duyurduk. Hakkımızı almadan durmayacağız da. Yalnız sadece bununla kalmadı. Hem toplum sağlığı, hem de kurye ve depo çalışanlarının hayati riski açısından çok önemli olan aşılama hakkımız da belirsizlik içindedir. Yemeksepeti sadece işçilerin sendikal haklarını değil, sağlık hizmetlerine ulaşma hakkını da gasp etmiştir!”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!