Tekelci Kapitalistler Kaygılı: TÜSİAD’tan ‘Enflasyon Kontrolden Çıktı’ Açıklaması

TÜSİAD, enflasyondaki artış hızının daha önce görmedikleri bir düzeyde olduğuna dikkat çekti. Özilhan, enflasyonun kontrolden çıktığını, önceliğin bunu düşürmek olması gerektiğini söylerek hükümeti uyardı.

featured

ANKARA – Tekelci kapitalistlerin birliği TÜSİAD, ülkede ekonomik gidişattan ve yaratacağı sonuçlardan ‘kaygı duyduğunu’ açıkladı.

TÜSİAD Başkanı Orhan Turan, “TÜFE üç haneye yükseliyor, fakirleşerek büyüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Enflasyonun kontrolden çıktığı uyarısında bulunan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi (YİK) Başkanı Tuncay Özilhan ise önceliğin enflasyonu önlemek ve düşürmek olması gerektiğini söyledi.

AKADEMİSYENLERİN GÖRÜŞLERİNE KULAK VERİLMELİ’

Toplantının açılış konuşmasını yapan Özilhan, enflasyondaki artış hızının daha önce görmedikleri bir düzeyde olduğunu ifade etti.

Ekonomi politikasında, uzmanların ve akademisyenlerin de fikirlerine kulak verilmesi çağrısı yapan Özilhan “Ekonomiyi istikrarlı ve sürdürülebilir bir raya oturtabilmek için uzmanların, teknisyenlerin ve akademisyenlerin de görüşlerine kulak vermek gerek” dedi. Özilhan’ın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

‘ENFLASYON KONTROLDEN ÇIKTI’

“-Türkiye, gıda fiyatlarındaki artışı önlemek için yeni bir tarım politikası oluşturulmalı.

-Dünyadaki gelişmeler ve içeride uyguladığımız iktisadi politikalarla birlikte ülke risk primi yükseliyor.

-Enflasyon kontrolden çıkıyor, öncelik bunu önlemek ve düşürmek olmalı. Enflasyondaki artış hızı daha önce görmediğimiz düzeyde. Bu durum gelir adaletsizliğini daha da artıracak.

-Piyasanın işleyişine yapılan müdahaleler ekonomiyi daha da bozar.

-Ekonomiyi istikrarlı ve sürdürülebilir bir raya oturtabilmek için uzmanların, teknisyenlerin ve akademisyenlerin de görüşlerine kulak vermek gerek.

-Yatırımlar sadece düşük faiz politikasıyla sağlanmaz.

-Küreselleşmenin yönü ülkelerin ekonomi politikalarını belirleyecek.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!