Hukuk Örgütleri: ‘Görünüşte Bile Adil Olmayan Yargılama Oyunları Son Bulmalıdır’

6 hukuk örgütü, “Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü” sebebiyle “Gizli tanıklık, itirafçılık/iftiracılık, segbis dayatması, delilsiz, varsayımlara, soyut iddialara dayalı hüküm kurma, ceza yargılama ilkelerinin yok sayılması ile görünüşte bile adil olmayan yargılama oyunları son bulmalıdır” açıklaması yaptı.

featured

İSTANBUL – Adalet için Hukukçular, ÇHD Ankara Şube, Demokrasi için Hukukçular, Hukukçu Dayanışması, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şubesi, Toplumsal Hukuk olmak üzere 6 hukuk örgütü, ‘Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü’ sebebiyle basın açıklaması yaptı. Açıklama şöyle:

“Dostumuz, ÇHD üyesi ve yöneticisi Avukat Ebru Timtik ‘adil yargılanma hakkı’ talebiyle başladığı ölüm orucunun 238. gününde, 27 Ağustos 2020 tarihinde yaşamını yitirmiştir. Ebru Timtik’in adil yargılanmadığını anlatmak uğruna yaşamını yitirdiği davada ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve ÇHD üyeleri Barkın Timtik ve Oya Aslan halen tutuklu yargılanmaktadır.

“EBRU TİMTİK ADİL YARGILANMA HAKKI ÖDÜLÜ MISIR’DA BİR KİŞİ YA DA KURUMA VERİLECEKTİR”

Ebru’nun talebi tüm dünyada yankı bulmuş; dünya genelinde birçok hukuk örgütü ve baro tarafından 14 Haziran günü ‘Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü’ ilan edilmiştir. Bugün kapsamında her yıl adil yargılanma hakkı mücadelesi veren bir kişiye de ‘Ebru Timtik Ödülü’ verilmesi kararı alınmıştır. Geçtiğimiz yıl bu ödülün ilki Ebru Timtik’e atfen Avukat Barkın Timtik’e verilmiştir. Bu yıl da Ebru Timtik Adil Yargılanma Hakkı Ödülü Mısır’da adil yargılanma hakkı için mücadele eden kişi yahut kurumlara verilecektir. Ebru Timtik Ödül Töreni’ne tüm kurumlar adına Palermo Barosu tarafından ev sahipliği yapılacak olup, ödülün kazananı da bu törende açıklanacaktır.

“ADİL YARGILANMA HAKKI İHLALİNE HER GÜN BİR YENİSİ EKLENİYOR”

Ülkemizde adil yargılanma hakkı ihlallerine her gün bir yenisi eklenmektedir. Siyasi davalarda yasa dışı deliller ve gizli tanık/ itirafçı tanık beyanlarıyla hüküm kurulmaktadır. Kamuoyunda Kobani davası olarak bilinen HDP MYK üyelerinin yargılandığı dava olağanüstü bir hızla devam etmekte, AİHM/AYM kararları uygulanmamakta, gizli/açık tanık beyanları ile yargılama yürütülmektedir. Şenyaşar ailesi halen Urfa adliyesi önünde oturma eylemi yaparak adil yargılanma hakkı talep etmektedir. Sibel Balaç ve Gökhan Yıldırım adil yargılanma talebi ile başladıkları ölüm orucunun 170’li günlerini aşmıştır.

Çorlu Tren Katliamı, Hendek İşçi Katliamı, Soma Katliamı aileleri halen adalet beklemektedir.

“ADİL OLMAYAN YARGILAMA OYUNLARI SON BULMALIDIR”

Adil Yargılanma Hakkı günü vesilesiyle bir kez daha vurgulamak isteriz ki mücadeleler sonucu elde edilmiş yargılama ilkelerinin hayata geçirildiği, savunma ve adil yargılanma hakkının gereklerinin yerine getirildiği; somut, bilimsel delillere dayalı olarak belirli, öngörülebilir, açık, halktan yana ve halk için bir yargılama faaliyeti bir an önce etkin olmalıdır. Gizli tanıklık, itirafçılık/iftiracılık, Segbis dayatması delilsiz, varsayımlara, soyut iddialara dayalı hüküm kurma, ceza yargılama ilkelerinin yok sayılması ile görünüşte bile adil olmayan yargılama oyunları son bulmalıdır.

“YARGISIZ İNFAZLAR, UZUN TUTUKLULUK SÜRELERİ, GÖZALTINDA KAYIPLAR, TÜM MUHALİFLERİN HER GÜN KARŞI KARŞIYA KALDIĞI SORUNLARA İŞARET ETMEKTEDİR”

Aynı şekilde Uluslararası Adil Yargılanma Hakkı Günü kapsamında yayımlanan ortak metin ve raporlar incelendiğinde Mısır’da adil yargılanma hakkı kapsamında yaşanan sorunların tüm muhalifleri etkileyen bir düzeyde olduğu da görülmektedir. Yargısız infazlar, uzun tutukluluk süreleri, gözaltında kayıplar tüm muhaliflerin her gün karşı karşıya kaldığı sorunlara işaret etmektedir. Ülkemizde de olduğu üzere, Mısır’da da bu baskı ve zor uygulamalarına maruz kalan kesimlerin başında hak mücadelesi yürüten avukatlar gelmektedir. Bizler, Adil Yargılanma Hakkı Günü vesilesiyle bu hak mücadelesinin ülkemizde ve dünyada takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.” (ANKA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!