Sermaye Devletinden Cari Açığı Kapatma Oyunları: Kaynağı Meçhul Milyar Dolarlar ve Kara Para Aklama Yasası

2022 yılının ilk dört aylık döneminde ülkeye toplam 11 milyar 751 milyon dolar kaynağı meçhul para geldi.

featured

İSTANBUL – İhracat, turizm ya da gayrimenkul satış geliri gibi kalemlerde yer almayan dövizler TCMB bilançosunda net hata ve noksan kaleminde gösteriliyor. Net hata ve noksan ocakta 3,2 milyar dolar, şubatta 1,6 milyar dolar, martta 2,5 milyar dolar ve nisanda 4,5 milyar dolar olmak üzere toplam 11,7 milyar doları buldu.

AKP hükümeti ile birlikte gerek ülkede gerekse dış siyasette izlenen politikalar ile Erdoğan’ın ve damadının ekonomi politikalarının felaket noktasına getirdiği ülke ekonomisini kurtarma yolu da yine iktidarın niteliğine uygun şekilde bulundu. Fiili olarak zaten varolan kara para trafiği ve bu trafiğin arka planında dönen kirli işler de ‘ekonimiyi kurtarma adına’ yasal teminat altına alınmış oldu.

YURT DIŞINDAN PARA GETİRENE VERGİ DE YOK SUAL DE

7256 sayılı Kanun ile 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’na ilave edilen geçici 93’üncü maddeye göre, yurt dışından getirilen para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarından vergi alınmıyor.

Aynı şekilde yurt içinde kayıt dışı tutulan varlıklar 30 Haziran 2022 tarihine kadar ekonomiye kazandırılırsa yine vergiden muaf. Söz konusu paralar hakkında vergi incelemesi de yapılmayacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!