Halk Korkusunun Maaliyeti: Cumhurbaşkanlığı Koruma Giderleri Senelik 263 Milyon TL

1578860854183-manset
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Varlığını on milyonlarca emekçinin vahşice sömürüsü üzerine inşa eden düzenlerin, emekçi kitlelerden duyduğu korkuda sömürü oranında büyüktür. On milyona yakın asgari ücretlü açlık sınırında bir ücrete mahkum edilirken on milyonlarca çalışanda yoksulluk sınırı altında yaşatılmaktadır.

Gelir dağılımındaki adaletsiz uçurumun yoksulluğa, işsizliğe ve intiharlara neden olduğu coğrafyamızda siyasi iktidarın halk korkusu da çok büyük. Her sene yüz milyonlarca lira Erdoğan’ı ve sömürü düzenini maskelemek işlevi için kullanınan burjuva parlemantoyu korumak için harcanıyor. Üstelik bu korkunç maaliyet, açlık ve yoksulluk sınırı altında yaşayan on milyonlarca çalışandan vergi adı altında gasp edilen paralarından karşılanıyor.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü’nün mali tablolarına göre, Cumhurbaşkanlığı Koruma Daire Başkanlığı 2020 yılında tam 263 milyon 627 bin TL harcadı.

Başkanlığın bütçesi, Siber Suçlarla Mücadele, Narkotik Suçlarla Mücadele, Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ile İstihbarat Başkanlığı ve Özel Harekat Başkanlığı gibi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı birçok başkanlığı da geride bıraktı.

TBMM İÇİN DE 100 MİLYON TL

Öte yandan TBMM Koruma Daire Başkanlığı da geçen yıl milyonlarca lira harcadı. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün mali tablolarına göre TBMM Koruma Daire Başkanlığı’nın 2020 yılında harcadığı miktar 99 milyon 500 bin TL oldu. Mali tablolarda, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “Barışı Destekleme / Koruma Harekatları” adı altında da 18 milyon TL harcadığı belirtildi.

KORUMA DAİRESİ’NİN GÖREV TANIMI

Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı’nın görev tanımı ise şöyle:

“Cumhurbaşkanlığı Koruma Dairesi Başkanlığı, Cumhurbaşkanı ve aile bireylerinin can güvenliği ve saygınlığı başta olmak üzere, konut, çalışma yeri, her türlü ulaşım vasıtası ile intikali esnasında, yakın koruma hizmetlerinden sorumludur.

Ayrıca Cumhurbaşkanlığı’na ait tüm yerleşkelerin ve Cumhurbaşkanı’nın bulunduğu her türlü bina ve tesisin güvenliğini sağlamakla görevlidir.”

Başkanlığın gerisinde kalan birimler (milyon TL)

Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı: 96,3

İstihbarat Başkanlığı: 186

Trafik Uygulama Ve Denetleme D. Başkanlığı: 1,50

Terörle Mücadele Dairesi Başkanlığı: 77

Asayiş Dairesi Başkanlığı: 21

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!