GGM’de Mülteci Kadına Tecavüz Soruşturmasında 5 Kişiye Takipsizlik

Geri Gönderme Merkezi’nde İranlı Z.N.'ye tecavüz edilmesi sonrası 5 memur hakkında başlatılan soruşturmada delil yetersizliği gerekçe gösterilerek "takipsizlik" kararı verildi.

featured

VAN – Van Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) İranlı Z.N. adlı kadına tecavüz eden tutuklu güvenlik görevlileri İ.H.K. ve Y.V. ile halen teşhis edilemeyen bir kişi hakkında “nitelikli cinsel saldırı” suçlamasıyla açılan dava sürerken, sonrasında 5 memur hakkında başlatılan soruşturmada karar verildi. Van Cumhuriyet Başsavcılığı, “Kamu görevlisinin suçu bildirmemesi” ve “Görevi kötüye kullanmak” suçlamalarıyla başlattığı soruşturmada “kovuşturmaya yer yoktur” kararı verdi.

GEREKÇE: DELİL YETERSİZLİĞİ

Savcılık kararında şu ifadelere yer verildi: “Toplanan deliller ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde soruşturmanın kurum görevlilerin bildirmesi üzerine başlamış olması nedeniyle somut olayda, kamu görevlisinin suçu bildirmemesi suçunun yasal unsurları itibariyle oluşmadığı, şüphelilerin görevlerinin gereklerini yapmakta gecikme veya ihmal gösterdiğine dair kamu davası açılması için yeterli şüphe oluşturacak delil elde edilmediği anlaşılmakta, açıklanan nedenlerle şüpheliler hakkında kamu adına kovuşturmaya yer olmadığına karar verilmiştir.”

NE OLMUŞTU?

Van’ın Edremit ilçesindeki İl Göç İdaresi’ne bağlı Kurubaş Geri Gönderme Merkezi’nde (GGM) 22 Temmuz 2020 tarihinde güvenlik görevlileri İ.H.K. ve Y.V. ile halen teşhis edilemeyen bir kişi, merkezde tutulan İranlı Z.N. adlı kadına tecavüz etmişti. Mezopotamya Ajansı (MA) tarafından ilk olarak 14 Kasım’da yapılan haberle kamuoyuna duyurulan olaya ilişkin “nitelikli cinsel saldırı” dava açılmıştı.

Olaya ilişkin açılan davanın 3’üncü duruşması 13 Nisan’da Van 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme, 12 yıldan 18 yıla kadar hapis cezası istenilen sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma 8 Temmuz’da görülecek. (MA / Cemil Uğur)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!