Enflasyonun Son 24 Yılın Zirvesine Ulaşması Bekleniyor!

Gözler yarın açıklanacak TÜİK rakamlarında. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Mayıs'tan itibaren düşer' sözlerine rağmen oluşmayan olumlu seyir, ekonomistlere göre mümkün değil.

featured

ANKARA – AKP Şefi/Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyon için “Mayıstan itibaren düşer, yıl sonunda olumlu seviye oluşur” demişti  ancak ekonomistlere göre, enflasyonda henüz zirve görülmedi.

Bu gelişmelerle birlikte İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından dün açıklanan verilere göre, İstanbul’da perakende fiyatlarIa mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 5,84 artarken, yıllık enflasyon oranı yüzde 87,35’e yükseldi.

SON 24 YILIN ZİRVESİ BEKLENİYOR

Öncü veriler olarak kabul edilen İstanbul enflasyonun ardından Reuters’ın 14 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette, mayıs ayı için yıllık enflasyonun son 24 yılın zirvesi olan yüzde 76,55’e ulaşması bekleniyor.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin düzenlediği enflasyon anketine göre ise, ankete katılan 21 kurumun medyan beklentisi mayıs ayında enflasyonun aylık yüzde 4,6; yıllık yüzde 76,2 seviyesinde gerçekleşeceği yönünde oldu.

ENFLASYON GEÇEN AY YÜZDE 70’E DAYANMIŞTI

TÜİK, enflasyonun nisanda bir önceki aya göre yüzde 7,25 arttığını, yıllık bazda ise yüzde 69,97 olduğunu açıklamıştı. TÜİK’in resmi enflasyon verilerine alternatif olarak çıkan bağımsız araştırma grubu ENAG’ın açıkladığı enflasyon oranı ise yıllık bazda yüzde 156,86 olmuştu.

ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Mayıs ayı enflasyon oranı 3 Haziran tarihinde saat 10:00’da açıklanacak.(anka)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!