DÖHLER İşçileri, Sendika Düşmanlığına ve Kod29’a Direniyor

dohler-eylem
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İSTANBUL – Karaman’da faaliyet gösteren Döhler Fabrikası’nda çalışan 10 işçi, Tekgıda-İş Sendikası’nda örgütlendikten sonra Kod 29 ile işten atıldı. İşçiler bugün, İstanbul Maltepe’de bulunan Döhler Genel Müdürlüğü önünde eylem yaptı.

Siyasi parti ve demokratik kitle örgütlerinin de destek verdiği eylemde ‘Sendika hakkımız söke söke alırız’, ‘İş, ekmek yoksa barış da yok’, ‘Gemileri yaktık geri dönüş yok”‘ sloganları atıldı.

Eylemde konuşan Tekgıda-İş Genel Teşkilat Sekreteri İbrahim Ören, Döhler’de işçilerin anayasal hakkını kullanarak sendikal örgütlenmeye gittiği ve Bakanlık tarafından fabrikada yetki çoğunluk tespitinin yapıldığını belirtti. Döhler’in ise buna karşın ülkedeki hukuksal boşluktan da faydalanıp işçileri işten çıkardığını anlatan Ören, gerekçenin ise ‘işveren tarafından işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni ile fesih’ anlamına gelen Kod 29 olarak gösterildiğine dikkat çekti.

Ören, Döhler patronuna ‘Pandemi sürecindeki işten çıkarma yasağını yalan beyanlarla aşmak mı ahlak? Anayasal hakkı kullanıp sendikaya üye oldu diye işten atmak mı ahlak? Diğer sendika üyesi arkadaşlarımıza gözdağı verip baskı yapmak mı ahlak? Siz ancak kendinizi kandırırsınız. Ahlak bu ülkenin hukuk sistemini tanımak, emekçisinin anayasal hakkına saygı duymaktır’ diye seslendi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!