‘İşçi Düşmanı Tüm Kodlar Kaldırılsın’

Angel Halı Fabrikası'ndan Kod 46 ile işten çıkartılan işçiler, “Kod 29, Kod 46 işçi düşmanı tüm kodlar kaldırılsın” dedi.

featured

ANTEP – Antep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) faaliyet yürüten Angel Halı Fabrikası’nda Kod 46 (hırsızlık) gerekçesi ile işten çıkarılan 63 işçi Antep İl Sosyal Güvenlik Kurumu önünde dün bir açıklama yaptı.

Çok sayıda işçinin yanı sıra açıklamaya, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Tekstil İşçileri Sendikası Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen de katıldı. Açıklamada, “Kod 29, Kod 46 işçi düşmanı tüm kodlar kaldırılsın” pankartı ve “Hırsız değil işçiyiz”, “Kod 46 kaldırılsın işten atmalar yasaklansın” ve “Kod 29 zulmü yeni kodlarla devam ediyor” dövizleri taşındı.

‘PATRONUN BEYANI ESAS ALINIYOR’

Mehmet Türkmen, SGK Genel Müdürlüğü’nün Kod 29’un iş hayatında belirsizliklere yol açtığı, bu yüzden her suçu ayrı niteleyen farklı kodlar düzenlenmesine değinerek, söz konusu değişikliğin işçilerin lehine olmadığını söyledi. Kod 29 ile işten atılan işçilerin şimdi de Kod 43, Kod 46 ve Kod 49 ile işten çıkarıldığını söyleyen Türkmen, “Yine patron suçu kanıtlamakla yükümlü değil, yine patronun beyanı esas. Yine işçi haksız yere işini ve yıllarca birikmiş tazminatını alamıyor. İşçi yıllarca ücretinden kesinti yapılarak birikmiş olan işsizlik ödeneğinden bile yararlanamıyor. Yine işçilerin alnına kara bir leke çalınıyor ve yine işçi kendini temize çıkarmak için, suçsuz olduğunu kanıtlamak için yıllarca mahkeme kapılarında bekliyor” dedi.

‘SGK’Yİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ’

Son 1 yıldır Başpınar OGB’de binlerce işçinin bu kodların kötüye kullanılması sonucunda işinden olduğunu söyleyen Türkmen, “En son işyeri girişinde telefonlarını teslim etmek istemeyen 63 Angel Halı İşçisi, 28 Nisan’da hırsızlık yaptıkları öne sürülerek, yani Kod 46 ile, yani iftira atılarak işten atıldı. Patron dahi attığı iftiranın inandırıcı olmadığını anlamış, işçileri Kod 46’nın ardından farklı bir suçlama ile işten çıkarmış. Ancak ne bakanlık, ne SGK, ne diğer yetkililer konuyla ilgili gerekenleri yapıyor. Çalışma Bakanlığını, İl Çalışma Müdürlüğünü, SGK’yi ve sorumluluğu olan herkesi göreve çağırıyoruz. Angel Halı’da işçilere karşı her suç işlenmektedir. Elden kayıt dışı para verilmekte, zorunlu mesai uygulaması yapılmakta, işçilerin mola hakkı ellerinden alınmakta, işçiler tehdit edilmekte, baskılarla istifaya zorlanmakta, bakanlığın belirlediği kodlar kötüye kullanılmakta, işçilere iftira atılarak, tüm hakları gasp edilerek işten atılmaktadır” ifadelerinde bulundu.

Açıklama slogan ve alkışlar eşliğinde son buldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!