Bozzetto Kimya Fabrikasında İşçilere Ücretsiz İzin ve Kod 29 Saldırısı

DİSK'e bağlı Lastik-İş Sendikası'nın örgütlenme çalışması yürüttüğü Bozzetto Kimya fabrikasında 2 işçi ücretsiz izne çıkartıldı, 4 işçi ise Kod 29'la işten atıldı. İşçiler işten atma saldırısına karşı fabrika önünde eylem yaptı.

featured

İZMİR – Tire Organize Sanayi Bölgesinde bulunan ve DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası’nın örgütlenme çalışması yürüttüğü Bozzetto Kimya fabrikasında yaklaşık iki hafta önce 2 işçi ücretsiz izne çıkartıldı, 4 işçi ise Kod-29’la işten atıldı.

Tire Organize Sanayi Bölgesi önünde toplanan işçiler fabrika önüne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. İşçiler “Bozzetto işçisi yalnız değildir”, “Tire uyuma çalışana sahip çık”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları attı.

‘KOD-29’LA İŞTEN ATMAK HANGİ VİCDANA SIĞIYOR’

Lastik-İş Sendikası İzmir Şubesi konuyla ilgili fabrika önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını okuyan Lastik-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Yusuf Ziya Sarı, “20 yıldır, 16 yıldır bu fabrikada çalışan işçileri sendikal haklarını kullandıkları için işlerinden atıldılar. Ne zamandan beri anayasal hak suç oldu. Bu insanların haklarıyla ekmeklerini kazanması kimi rahatsız etti. Ücretsiz izne çıkartıp sonra Kod-29’la işten atmak hangi vicdana sığıyor. Kimyasalın içerisinde canları pahasına çalışan insanları açlığa mahkum etmek hangi akla sığıyor” dedi.

Fabrika yönetimine seslenen Sarı, “Siz nasıl bu insanları ahlak kurallarına aykırı bir şekilde işten atıyorsunuz. Bunun hesabını vereceksiniz” diye ekledi.

Patronun sendikanın fabrikaya girmesine izin vermeyecekleri yönündeki açıklamalarına cevap veren Sarı, “Patronlar, ‘Akdeniz kimyaya giremediler, buraya da giremezler’ demişler. Akdeniz kimyaya girdik, Bozzetto’da da örgütleneceğiz. Faşist bir zihniyetle size Akdeniz kimyayı da Bozzetto’yu da yedirmeyeceğiz” diye konuştu.

Açıklamaya fabrika içindeki diğer işçilerden de alkışlarla destek geldi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!