Kod-46 ile İşten Atılan A101 İşçisi için Esenyurt’ta Eylem

Kod-46 ile işten atılan A101 işçisinin çalıştığı Esenyurt'taki şube önünde eylem yaptı.

featured

İSTANBUL – Market İşçileri Dayanışma Ağı, Mağaza Market-Sen ve Barkod Dergisi, İstanbul Esenyurt’ta Kod-46 ile işten atılan A101 işçisinin çalıştığı şube önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Yapılan açıklamada, “Esenyurt’ta satış müdürü Hidayet Tolga Akdoğan’ın tüm keyfi tutumuna rağmen A101 işçisi haklarını alarak işten ayrılmak istedi. Bunun üstüne Kod46 ile hiçbir hakkı verilmeden işten atıldı” diye hatırlattı.

 

Market İşçileri Dayanışma Ağı adına konuşan Eren Özmen “İster işçileri Kod-29 ile işten atın, ister Kod-46 ile işten atın, isterseniz başka mağazalara sürgüne yollayın haklarımızı aramaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Basın açıklamasını okuyan A101 işçisi Halise Kızıl ise “Baskıya mobbinge daha fazla katlanmak istemeyen arkadaşımız haklarını alıp işten ayrılmak isterken işyeri tarafından Kod-46 ile hiçbir hakkı verilmeden işten atıldı. Yaklaşık bir buçuk yıldır süren salgın günlerinde tanımlı iş saatlerinden daha fazla çalışmak zorunda bırakılarak bu baskılara maruz kaldık. Bizler A101 çalışanları olarak işten atılan arkadaşımızın tüm hakları verilip tekrar işine dönene kadar, satış müdürü Hidayet Tolga Akdoğan görevinden alınana kadar buradayız. Haklarımız için sonuna kadar mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Eylemde konuşan Mağaza Market-Sen Örgütlenme Koordinasyonu Üyesi Doğan Can Aras “Anlattığımız sorunlardan bir tane A101 yetkilisi, devlet yetkilisi rahatsız değil. Çünkü onlar bu sömürü düzeninden, gelen cirolarından memnunlar. Ama onların elde ettiği cirolar buralarda çalışan işçiler sayesinde, bu işçiler bir gün iş bıraksın onlar bir saniye o koltuklarda oturamazlar. Bu ülkenin her yerindeki market işçilerine sesleniyoruz: Sizlerde bu tarz sorunlarla karşılaşırsanız kendinizi yalnız, çaresiz hissetmeyin. Sizin yaşadığınız her sorun karşısında bizler elimizden geleni yapacağız. Hiçbir market işçisi asla yalnız yürümeyecek” dedi.(etha)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!