Yoksulluk Çocukları Vuruyor: Yılın İlk Altı Ayında 189 Çocuk Evlatlık Verildi

AKP Şefi kitlelere bir yandan 3 çocuk yapmayı telkin etse de diğer yanda yüzbinlerce çocuk yoksulluğun pençesinde yaşam savaşı veriyor. 2021 yılının ilk yarısında 137 bin 533 çocuk, “Ailesinin yanında bakımı sağlanamadığı” için sosyal ve ekonomik destekten yararlandı. Ekonomik yoksunluk nedeniyle öz ailesinin bakamadığı 189 çocuk ise başka bir ailenin yanına yerleştirildi.

featured

İSTANBUL – Sermaye devletinin ekonomik krizleri ve siyasal buhranları sonucu geniş kitleler hızla dahada yoksullaşırken anne babalar çocuklarına bakamayacak duruma geldi.

Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetinden yararlanan çocuk sayısının fazlalığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verilerine yansıdı. 2016 yılında 137 bin 415 çocuk SED’den yararlanırken bu sayı 2019 yılında 198 bin 907’ye, 2020 yılında ise 220 bin 22’ye yükseldi. SED kapsamındaki çocuk sayısı 2021 yılının Ocak-Haziran dönemlerinde ise toplam 137 bin 533 oldu.

189 ÇOCUK EVLATLIK VERİLDİ

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, 2021’in Ocak-Haziran aylarını kapsayan ilk altı ayında 137 bin 533 çocuk SED’den yararlandı.

Birgün’ün haberine göre ekonomik sorunlar nedeniyle öz ailesi yanında bakılamayan çocuklar için kullanılan toplam ödenek 932,3 milyon TL oldu. 2021 yılı Ocak-Haziran döneminde toplam 189 çocuk evlat edinme hizmetinden yararlanmak üzere aile yanına gönderildi. 2021 yılının ilk yarısında çocuk evlerinde 324 milyon TL ödenek kullanıldı. Yılın ilk yarısında Çocuk Evleri Sitesi ve Çocuk Destek Merkezlerinde kullanılan ödenek ise 548 milyon TL olarak gerçekleşti.

‘EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTSİZLİĞİ ÇOCUKLARI EĞİTİMDEN UZAKLAŞTIRIYOR’

Yoksulluğun öncellikle en çok güvenceye gereksinim duyan ve en korumasız olanı tetiklediğini ifade eden Çalışma ve Toplum Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Dr. Murat Özveri, “Çocuk işçiliğini artıran en önemli etken ise gelir dağılımının bozulması, maddi yoksul sayısının artmasıdır” dedi. Özveri, eğitim hakkının fırsat eşitliğini yok edecek şekilde daralmasının çocukların eğitimden uzaklaşmasına neden olduğunun altını çizerek, “Yoksul çocukların eğitimden yoksun kalması beraberinde yoksulluğun bir sonraki kuşağa devredilerek, yoksulun çocuğunun yoksul kalmasına yol açmaktadır. Aile sigortası gibi yoksulluğun çocuklar üzerindeki etkilerini sosyal bir risk olarak ele alan ve önlem getiren hak temelli sosyal politikalar devreye alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLAR SUÇA SÜRÜKLENDİ

Öte yandan TÜİK, 2015 ve 2019 verilerini karşılaştırarak, güvenlik birimlerine gelen veya getirilen çocukların istatistiklerini paylaştı. İstatistiklere göre, güvenlik birimlerine getirilen 511 bin 247 çocuğun yüzde 46,1’i mağdur oldu, yüzde 32,9’u ise suça sürüklendi. Güvenlik birimlerine götürülen çocukların yüzde 24,7’sinin 11 yaş ve altında olduğu bildirildi. Çocukların yüzde 3,7’sine yaralama, yüzde 25,6’sına hırsızlık, yüzde 8,1’ine Pasaport Kanunu’na muhalefet, yüzde 6,9’una göçmen kaçakçılığı, yüzde 4,6’sına ise uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmak, satmak veya satın almak suçları isnat edildi.

BU VERİLERİN OLDUĞU ÜLKENİN CUMHURBAŞKANI GERÇEKLİKTEN KOPUK

Ülkenin teminatı olan çocuklara ilişkin tablo bu durumdayken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 28. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni’nde ülkede yoksulluğun her geçen gün derinleşmesine rağmen yine ‘büyüme rakamları’ndan bahsetti. Her gün binlerce insanın iş aradığı, yoksulluktan intihar ettiği ülkede Cumhurbaşkanı yine ‘zirvedeyiz’ iddiasında bulundu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!