Uzaktan Eğitim İstemiyoruz Diyen Öğrencilere Gözaltı Saldırısı

Kadıköy'de uzaktan eğitim kararını protesto etmek için bir araya gelen üniversite öğrencileri, darp edilerek gözaltına alındı.

featured

İSTANBUL – Maraş merkezli depremlerin ardından ülke genelinde üniversitelerde uzaktan eğitim modeline geçilmesi kararını Kadıköy’de protesto etmek isteyen öğrenciler Süreyya Operası önünde gözaltına alındı.

Protestonun kaymakamlıkça, “toplumda infial uyandıracak, milli, vicdani ve insani değerlere dokunacak, toplumsal iç barışı tehdit edebileceği” gerekçesiyle yasaklanmasına karşın üniversiteliler, Süreyya Operası önünde toplanmaya çalıştı.

Öğrenciler, uzaktan eğitime geçilmesine tepkilerini dile getirirken, “Öldüren deprem değil devlet” şeklinde sloganlar da attı. Polisin engellemesi sonucu ara sokaklara dağılmak isteyen öğrencilerden bazıları gözaltına alındı.

23 GÖZALTI

İstanbul Emniyet Müdürlüğü kaynaklarından alınan bilgiye göre, 23 öğrenci gözaltına alındı.

Gözaltı işlemlerinin ardından Sahne Sanatları Öğrenci Dayanışması ise Kadıköy Rıhtım’da açıklama yapmak istedi. Polis çemberi içine alınan öğrenciler taleplerini burada duyurdu.

‘Oteller ve toplu konutlar depremzedelere açılsın’

Açıklamada şu talepler dile getirildi:

  • İlk vazgeçilecek şey eğitim olmamalıdır.
  • Üniversiteler yalnız öğrenim yeri değildir. Aynı zamanda sosyalleşme ve bir arada olma alanlarıdır. Öğrenciler bu dayanışmadan yoksun bırakılmamalıdır.
  • Üniversitelerde yapılacak her türlü değişiklik, üniversite bileşenlerince yapılmalıdır.
  • Depremzedeler için sağlıklı ve güvenilir, kamu ya da özel tüm otel ve konaklama tesisleri ile toplu konutlar başta olmak üzere şirketlerin elindeki bütün konutlar ücretsiz olarak depremzedelere açılmalıdır.
  • Depremden etkilenen üniversite öğrencilerinin; öğrenim hayatlarını sürdürebilecekleri yeni planlamalar yapılmalı ve konaklama ihtiyaçları karşılanmalıdır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!