TMMOB: AKP Politikaları İşyerlerini Mezarlığa Dönüştürdü

TMMOB Wan İl Koordinasyon Kurulu, AKP’nin ranta dayalı uygulamalarının, doğa olaylarını felakete, işyerlerini ise işçi mezarlığına dönüştürdüğünü söyledi.

featured

VAN – Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Wan İl Koordinasyon Kurulu (İKK), iş cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. TMMOB tarafından her yıl 3 Mart tarihinde ilan edilen, “İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü” kapsamında konuşan İMO Wan Şube Başkanı Mihail Atik, her yıl binlerce emekçinin çalışırken hayatını kaybettiğini söyledi.

İŞ YERLERİ MEZARLIĞA DÖNÜŞTÜ

Atik, AKP’nin neoliberal politikaları ve ranta dayalı uygulamaları doğa olaylarını felakete, işyerlerini işçi mezarlığına dönüştürdüğünü vurguladı. İş cinayetlerinin kader olarak ele alınmasının işçi ölümlerini arttırdığına dikkat çeken Atik, “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile işçi sağlığı ve güvenliği alanı, taşeronlaştırılmış, piyasa koşullarına terk edilmiştir. Bu yasayla beraber, işverenin işçi sağlığı ve güvenliğini sağlama yükümlülüğü, Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) adıyla kurulan, irili ufaklı şirketlere bırakılmıştır. Bunun sonucunda da işçi cinayetleri ve meslek hastalıkları hızla artmıştır” diye belirtti.

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

Atik, şöyle devam etti: “İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin düzenleme ve denetleme yetkisinin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yanında, Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, sendikalar, TTB ve TMMOB’tan oluşan idari ve mali yönden bağımsız bir enstitüye verilmelidir. Çalışma yaşamına ilişkin tüm düzenlemeler bu enstitü tarafından yeniden ele alınmalı ve kararlaştırılmalıdır. Esnek ve kuralsız çalışmayı, geçici iş ilişkisini, taşeronlaştırmayı yasal hale getiren, kıdem tazminatlarını, fazla mesai ücretlerini, sendikal hak ve yetkileri budayan işçi sağlığı ve İş güvenliğini işveren yükümlülüğü olarak görmeyen, örgütlülük önüne engeller koyan yasa ve diğer düzenlemeler iptal edilmelidir.”(MA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!