Tire Köylülerinden Kızılçam Ormanına Kurulmak İstenen Mermer Ocağına Protesto

45674
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İZMİR – Sermayenin kar hırsı uğruna dünyanın cigerleri hançerlenmeye devam ediyor. Her gün yeni bir ormanlık arazi doymak bilmeyen şirketlerin azgın saldırılarına ve bu saldırılara direnenlere sahne oluyor.

Ege’nin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinden Tire’de enerji ve maden şirketlerinin artan faaliyetlerine köylüler tepki gösteriyor. Son olarak, kızılçam ormanlarıyla kaplı Kartal Dağı’na yıllık 500 bin ton kapasiteli mermer ocağı kurulması için ÇED başvurusunun yapıldığının ortaya çıkması üzerine Tire’de köylüler protesto eylemi yaptı. 

Bölgenin oksijen deposu olan Kartal Dağı’nın eteklerindeki Küçükkale Köyü’nde toplanan köylüler, “Yaşam Taşa Kurban Edilmez”, “Yaşam Hakkım Kutsaldır”, “Kartal Dağı’ndan elinizi çekin” yazılı dövizler taşıdı.

‘HUKUK MÜCADELEMİZİ BAŞLATTIK

Tire Çevre Koruma ve Yeşillendirme Derneği Başkanı Süleyman Övül ise şunları söyledi: “Bu gibi çevre katliamlarına 1990 yılından beri karşı çıktık. Bugün Kartal Dağı ile ilgili de hukuksal mücadelemizi başlatıyoruz. Ecdadımızdan bizlere miras kalan yerüstü ve yeraltı zenginliklerimizi korumak için sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Burada hiçbir siyasi ya da kişisel bir çıkar yoktur. Sadece buradaki doğa katliamına karşıyız. Halkımızdan bu konuda manevi destek bekliyoruz.”

200 FUTBOL SAHASI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Merkezi İzmir Bayraklı’da bulunan “Emerald Taşımacılık Maden İnşaat” adlı şirket tarafından kurulmak istenen mermer ocağının ruhsat alanının yaklaşık 200 futbol sahası büyüklüğündeki 95,49 hektarı kapsadığı, ancak ÇED alanının 24,8 hektar olduğu görülmüştü. Proje nedeniyle bölgede binlerce kızılçam ağacının kesilmesi gündeme gelmişti.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!