Sri Lanka’da Neler Oluyor?

featured

Sri Lanka’daki saldırılarıları IŞİD’in üstlenmesinin ardından, ülkedeki Müslümanların kendilerini güvende hissetmediği ve bazı Hristiyanların Müslümanlara saldırdığı belirtildi.

Paskalya ayini sırasında saldırıların hedefi olan kiliselerdin birinin bulunduğu Negombo kentindeki Müslümanlarla ile Hristiyanlar arasında gerginlik artıyor.

Pakistan’dan Sri Lanka’ya göç eden Auranzeb Zabi, terör örgütü IŞİD’ın saldırıların sorumluluğunu üstlenmesinin ardından bir Hristiyan grubun  kendisini ve iki çocuğunu dövdüğünü söyledi. 

Zabi, askerlere sığınarak öfkeli kalabalıktan kurtulduğunu belirtti. Newyork Times muhaberinine konuşan Zabi ‘Can kaybı an meselesi’ diyor.

“Can kaybı an meselesi olabilir” 

Sri Lanka’daki saldırılardan bu yana Hristiyanların kapı kapı gezip, Müslümanların evlerinin camlarını, kapılarını kırdığı, insanları zorla evlerinden çıkararak sokaklarda tekmelediği ve onları ölümle tehdit ettiği aktarılan haberde, “Şu ana kadar bu olaylarda bir can kaybı yaşanmadı. Ancak birçok Müslüman bunun da an meselesi olduğunu düşünüyor.” uyarısında bulunuldu. 

Haberde görüşlerine yer verilen Pakistan kökenli Malik Ferhan da, “Artık kendimizi Sri Lanka’da güvende hissetmiyoruz.” dedi. 

Sri Lanka’nın başka bir kasabası olan Bandaragama’da da durumun farklı olmadığına işaret edilen haberde, 15 yıldır ayakkabıcılık yapan Muhammed İkbal’in hikayesine yer verildi. 

Dükkanının kilise saldırılarının olduğu gece kundaklandığını ve kül olduğunu belirten İkbal, “Kesinlikle benden intikam almak için bunu yaptılar.” diye konuştu. 

Sri Lanka’daki saldırılar 

Sri Lanka’da Hristiyanlar için kutsal Paskalya ayini sırasında Kochchikade’deki St. Anthony’s, Katana’daki St. Sebastian ve Batticaloa’daki Meryem Ana kiliseleri ile başkent Kolombo’daki beş yıldızlı Shangri-La, Cinnamon Grand ve Kingsbury otellerine bombalı saldırılar düzenlenmişti.

Bu saldırıların ardından başkent Kolombo’nun banliyöleri Dehiwala’daki konukevi yakınında ve Dematogo’da üst geçit yakınında patlamalar olmuştu.

Saldırılarda 359 kişi hayatını kaybetti, 500’den fazla kişi yaralandı. Saldırılarla bağlantılı gözaltındaki şüpheli sayısının 58’e yükseldiği açıklandı.

Bombalı saldırıları terör örgütü IŞİD üstlenmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!