SML İşçilerinden Zara Önünde Eylem

featured

İSTANBUL – İşlerin azaldığı gerekçesi ile işten çıkarılan ve direnişe geçen Dev Tekstil Sendikası üyesi SML işçilerinin direnişi 59. gününde devam ediyor. Sendikasızlaştırmaya, keyfi işten atmalara ve taşeron çalışmaya karşı direnen işçiler SML Etiket’in iş yaptığı Şişli Teşvikiye Caddesi üzerindeki Zara mağazası önünde basın açıklaması yaptı.

“Zafer direnen emekçinin olacak”, “Kahrolsun ücretli kölelik düzeni”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Direne direne kazanacağız” sloganlarının atıldığı eylemde konuşan Dev Tekstil Sendikası temsilcisi Okan Karaçam “Haklarımız ve geleceğimiz için 59 gündür direniyoruz. Patron, sendika düşmanlığıyla keyfi bir şekilde bizi işten çıkardı. Bu saldırıda tek suçlu SML Etiket patronu değil aynı zamanda çalıştığı uluslararası şirketlerdir. Bu şirketlerden bir de Zara’dır. Birisi Mango’dur. Bu şirketler de suçludur. Bizler sendikal haklarımız için, taşeron çalıştırmanın son bulması, işçilerin kadroya alınması için mücadele ediyoruz” dedi.

Pandemi sürecinde işçilerin keyfi bir şekilde kölece çalıştırıldığının altını çizen Karaçam “Koronavirüs nedeniyle pek çok emekçi kardeşimiz yaşamını yitirdi. Buna karşı bizim mücadeleden başka seçeneğimiz yok. Bizlere Sinbo, SML Etiket, Migros, PTT işçileri ne yapmamız gerektiğini gösteriyor” diye konuştu.

Ardından söz alan direnişçi Derya Sırbudak, “28 Ocak’ta 22 arkadaşımızla birlikte işten çıkarıldık. Sendikal çalışmaya öncülük eden işçiler çıkarıldı. Direnişimizden bir adım geri atmayacağız” diye belirtti.

Eylemde söz alan direnişçi Seçil Arı ise düşük ücretlerle gece gündüz çalıştırıldıklarını belirterek “Şu an Zara’dan bir tshirt bile alamıyoruz. Biz üretiyoruz, patronlar sefa sürerken biz cefa çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

Direnişçiler taleplerini şu şekilde sıraladı:

🔹Sendika düşmanlığı ve işten atmalar son bulsun!
🔹İşten atılan arkadaşlarımız geri alınsın!
🔹Taşeron çalışma son bulsun!

Dev Tekstil Sendikası temsilcisi Karaçam, Zara’nın pandemi döneminde büyüdüğü açıklamasını hatırlatarak “Pandemide işçiler açlık ve ölüm ikilemine hapsedilirken Zara kârına kâr kattı” dedi. (etha)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!