SML Etiket İşçileri: İşten Atılmamızdan Decathlon, H&M, Mango ve Zara Sorumlu

DEV TEKSTİL üyesi SLM Etiket işçilerinin mücadelesi sürüyor. Mall of İstanbul önünde eylem yapan işçiler, Decathlon, H&M, Mango ve ZARA'ya seslenerek "İşten atılmamızdan sorumlusunuz" dediler.

featured
Created with GIMP

İSTANBUL – İşlerin daraldığı bahanesiyle işten atılmalarına karşı 4,5 ayı aşkın süre fabrika önünde direnişini sürdüren DEV TEKSTİL üyesi SML Etiket işçileri, İkitelli’de bulunan Mall of İstanbul önünde eylem yaptı.

“Direne direne kazanacağız”, “SML işçisi köle değildir”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz”, “Kahrolsun işçi düşmanları” sloganlarının atıldığı eyleme TOMİS, DGB, BDSP, Devrimci Parti, ESP, HDK, HDP, Deriteks Sendikası üyeleri destek verdi.

İşçiler Decathlon, H&M, Mango ve ZARA’ya seslenerek “İşten atılmamızdan sorumlusunuz” dediler. İlk olarak DEV TEKSTİL temsilcisi işçi sınıfının karşı karşıya saldırıları aktararak “Haklarımızı kaybetmemek için mücadele ediyoruz, yeni haklar kazanabilmek için de mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

DEV TEKSTİL adına basın açıklamasını okuyan eski SML Etiket direnişçilerinden Derya Sırbudak “Sermaye ve AKP-MHP iktidarı işçi emekçilere krizin ve pandeminin faturasını kesmeye devam ediyor. Çalışma hayatını esnekleştiriyor. İşçi ve emekçileri açlığa yoksulluğa mahkûm ediyor. Biz işçi ve emekçiler Pandeminin en yoğun olduğu zamanda ölümle burun buruna çalıştırıldık, çalıştırılmaya da devam ediyoruz. Patronlara teşvikler veriliyor, vergi borçları siliniyor. İşsizlik fonu yağmalanıyor. Pandemi sürecinde Sermayeye her türlü destekler sunulurken bizler açlığa yoksulluğa sefalete terk edildik” dedi.

İŞTEN ATMA YASAĞINA RAĞMEN KEYFİ İŞTEN ÇIKARILDIK

Sözde işten atma yasağı olduğu dönemde yüzbinlerce işçi ve emekçinin patronlar tarafından hukuksuz, haksız ve keyfi bir şekilde işten çıkartıldığını belirten Sırbudak, “AKP ve MHP iktidarı patronlara destek sunmakta sınır tanımayarak onlara yeni olanaklar sağlamaya da devam ediyor. Yeni giren bir işçinin bir yıllık sigortası devlet tarafından karşılanacak. Biz işçi ve emekçilerin ihtiyaçlarına geldiğinde hiçbir şey yapmayanlar, patronların ihtiyaçları doğrultusunda devletin kasasını onlara açıyorlar. Bununla da kalmayanlar devletin tüm mekanizmalarını patronların istekleri doğrultusunda yönetiyor. Meclisten yasa çıkartılacaksa onların istedikleri üzerine düzenleme yapılıyor” diye kaydetti.

Decathlon, H&M, Mango, Tommy Hilfiger ve Zara firmalarına seslenen Sırbudak, “Sizler üst işveren konumundasınız. Ayrıca imzalamış olduğunuz Küresel Çerçeve Sözleşmeleri gereğince, örgütlenme hakkı başta olmak üzere, ulusal ve uluslararası yasaların, sözleşmelerin, yönetmeliklerin vb. uygulanması sorumluluğunu taşımaktasınız. Tedarikçilerinizde sendikalı olma hakkı başta olmak üzere hakları gasp edilen işçilerin karşı karşıya kaldığı saldırılarda sorumluluğunuz bulunmaktadır. Sorumlu olduğunuzu hatırlamadığınız koşullarda bizlerde buraya gelmeye yâda ansızın bir mazağınızın içinde olmaya devam edeceğiz. Haklılığımızı her yerde haykıracağız. Bizler işimizi istiyoruz. Biz, SML Etiket direnişçileri olarak, yürüttüğümüz mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Haklarımıza geleceğimize sahip çıkacağız” diye konuştu.

ÇETİN VE İNTER ANILDI

DEV TEKSTİL temsilcisi hayatlarını kaybeden Bağımsız Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin ve Ali Faik İnter’i andı. Yapılan konuşmada “Yaşanan iş cinayetidir. Onlar 4 gün boyunca taşın üzerinde yatarak haklarını istediler. Soma’ya dönerken yaşamlarını yitirdiler. Sorumlusu Uyar Maden patronudur, sorumlusu AKP iktidarıdır. Mücadelelerini yükseltmek için elimizden geleni yapacağız” diye belirtildi. (etha)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!