Rant Uğruna 739 Bin Hektar Ormanlık Alan Sermayeye Peşkeş Çekildi

yarkadas
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANKARA – Sermayedarların kar hırsı, sadece emeğimize değil, doğamıza ve dünyamıza da düşmanlık ediyor. Rant uğruna ormanlık alanları talana açmak gayretiyle AKP’den önce 12 kez değişiklik yapılan Orman Yasası, AKP döneminde yaklaşık 40 kez değiştirildi.

Çoğu 49 yıllığına kiralanan alanlar, uğradıkları tahribat sonrası orman olma özelliğini yitirmesine rağmen; kağıt üstünde hâlâ ormanlık alan olarak gösterilmeye devam ediliyor.

Cumhuriyet’ten Miray Özbilek‘in haberine göre, bahsedilenden çok daha fazla alanın talan edildiğini söyleyen Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, şunları söyledi:

“Geldikleri gün aslında orman alanlarına göz diktiler. 1956 yılında yasalaşan 6831 sayılı Orman Kanunu, AKP iktidarına kadar 12 kez değişikliğe uğrarken, AKP döneminde yaklaşık 40’a yakın değişikliğe uğradı. AKP döneminde yapılan değişikliklerin tamamı, orman alanlarının amaç dışı kullanımı ve orman varlığının yandaşa peşkeş çekilmesine yöneliktir.”

Orman Yasası’na tabi Ek 16’ncı maddenin, 2018 yılında 7139 sayılı değişiklikle gündeme geldiğini belirten Durmuş, “Ek 16’ncı maddeye dayanarak ormanların amaç dışı kullanılmasının önü açıldı” ifadelerini kullandı.

‘BU TAHRİBAT 300 YILDA YERİNE GELMEZ’

Yangının yarattığı tahribatın, orman alanlarının amaç dışı kullanılmasına izin veren uygulamalardan daha az tehlikeli olduğunu söyleyen Durmuş, “Esas tahribat, çok uluslu şirketlerin madenlerine verilen izinlerdir. Bu tahribat, 300 yılda yerine gelmez. Ama yanan bir alan bir yılda kendiliğinden fidanı üretir” diye konuştu.

‘BİRİLERİNİN ÇIKARI UĞRUNA SATIYORUZ

Durmuş, “Dünya ölçeğinde dövizin yükselmesi ve Türk Lirası’nın değer kaybı, Türkiye’yi ucuz orman ürünü cenneti haline getirdi. Çok uluslu şirketler, hammadde ihtiyacını geçmişte bizden ithal ederken, bugün biz ihraç ediyoruz ama bu ihraç mutlu olunacak bir ihraç değil. Birilerinin çıkarı uğruna ekip satıyoruz. Gencecik ormanlar kesilip satılıyor. Bu politikalar devam ederse 2021’de daha kötülerini yaşayacağız” diye konuştu

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!