Pazarcılar Yürüyüş Yaptı: Taş Mı Yiyek?

İstanbul'un Bahçelievler ilçesinde, Belediye Meclisi tarafından 1,5 yıl önce Soğanlı Meydanı Kıbrıs Caddesi'nde bulunan 50 yıllık semt pazarının başka bir yere taşınması kararına karşı çıkan pazarcılar yürüyüş düzenledi.

featured

İSTANBUL – Bahçelievler Belediye Meclisi, 1,5 yıl önce Soğanlı Meydanı Kıbrıs Caddesi’nde bulunan 50 yıllık semt pazarının başka bir yere taşınması kararı alındı. Aradan geçen sürede tüm girişimlerine rağmen ikna olmayan pazarcılar bugün Kıbrıs Caddesi’nde yürüyüş düzenledi. Polis ablukası altında gerçekleştirilen yürüyüşde pazarcılar dövizler taşıyıp, slogan attı.

Yapılan basın açıklamasıyla son bulan protestonun ardından İstanbul Pazarcılar Odası Başkanı Mesut Şengün, Bahçelievler Belediyesi’nde konuyla ilgili görüşmeler gerçekleştirdi. Pazarcılar da eylemine Bahçelievler Belediyesi önünde devam etti.

‘BİR YILDIR PAZARIMIZI AÇAMIYORUZ’

İstanbul Pazarcılar Odası Başkanı Mesut Şengün, yaptığı basın açıklamasına, “Geçen haftadan bu yana pazarımızı açmak için girişimlerde bulunduk. Gerek belediye başkan yardımcısı gerek partilerin temsilcileriyle görüşme fırsatımız oldu. Ancak pazarımız ile ilgili bir cevap alamadık. Pazaryeri, Büyükşehir Belediyesi ile Bahçelievler Belediyesi arasında gidip geliyor. Pazara ve pazarcıya sahip çıkan yok. Pazarcı esnafı ortada sahipsiz bırakılmış durumda. Yaklaşık bir yıldır pazarımızı açamıyoruz. Ama artık belediye başkanlarından pazar yerlerimizi istiyoruz. Gerek Şirinevler pazarı gerek Soğanlı Cumartesi Pazarı esnafı son derece mağdur. Bu mağduriyetin belediyeler tarafından giderilmesini talep ediyoruz. Biz çok şey istemiyoruz. Yaklaşık 50 yılı aşkın bir süredir Soğanlı’da kurulan pazar yerimizi bize teslim etmelerini istiyoruz” dedi.

‘PAZARIMIZI BİZE VERİN’

Belediyenin yeni bir meclis kararı alarak pazarı Bağcılar sınırına yakın tamamen yokuş olan bir alana taşıdığını söyleyen Şengün, “Vatandaşlar o yokuşu kullanamaz. Biz bunu söylediğimizde vatandaşa servis koyarız diyorlar. Bu pandemi döneminde hiçbir kadın servis kullanmaz. Bizim belediyemizden talebimiz sokağı işgal etmeden bizim için yapılan pazar yerini vermeleri. Arkamdaki binanın kontrolü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda. Buradan Ekrem İmamoğlu’na da sesleniyorum; Pazarımızı bize teslim edin, pazarımızı bize verin, biz pazarımızı açmak istiyoruz” diye konuştu.

Mahalle sakini Neşe Tüzün ise “Vatandaş olarak pazarımızı yerinde istiyoruz. Söyledikleri pazar yerlerine gidemiyoruz. Çünkü yokuş var” dedi.

‘PAZARCI ESNAFI HAK KAYBINA UĞRAYABİLİR’

Konuyla ilgili Bahçelievler Belediyesi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Cumhuriyet Mahallesi Kıbrıs Caddesi üzerinde cumartesi günlerinde kurulmakta olan semt pazarının, Bahçelievler Belediye Meclisi’nin yaklaşık 1 buçuk yıl önce aldığı kararla başka bir yere nakledilmesine karar verilmiştir. Belediye meclisinde oy birliği ile alınan bu karar, pazarda tezgâh açma hakkı olan 289 esnafa resmi olarak tebliğ edilmiştir. Alınan kararla hiçbir pazarcı esnafının hak kaybına uğraması söz konusu değildir. Yeni pazarın kurulması için Cumhuriyet Mahallesi Çelikhançer Caddesi üzerinde 12 bin metrekarelik bir alan tahsis edilmiş ve alanda pazarcı esnafın her türlü insani ihtiyacını karşılayabileceği şekilde düzenleme yapılmıştır” denildi. (etha)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!