İZENERJİ ve NarBel’de TİS İmzalandı

Tıkanan TİS görüşmeleri nedeniyle işçilerin grev kararı aldığı İZERNEJİ ve NarBel'de TİS imzalandı.

featured

İZMİR – İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZENERJİ Şirketi ile DİSK’e bağlı Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube arasındaki TİS imzalandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZENERJİ Şirketi ile Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel-İş İzmir 2 No’lu Şubesi arasında Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmeleri sona erdi. Belediye tarafından taban ücretine yüzde 30,20, sosyal haklara ise yüzde 16 zamda karar kılınan toplu sözleşme, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de katılımıyla sendika binasında imzalandı.

İmzalar atılmadan önce söz alan Genel-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız, “Süreci birlikte yürüttüğümüz şirket bürokratlarına, işçi arkadaşlara, temsilci arkadaşlara, bizi sabırla alanda bekleyen üyelerimize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

NARBEL’DE DE TİS İMZALANDI

Grev kararı alan NARBEL işçileri, yüzde 30 zam üzerinde anlaşmaya vararak, Toplu İş Sözleşmesi’ni imzaladı.

İzmir Narlıdere Belediyesi’ne bağlı Narbel Şirketi bünyesinde çalışan işçiler, toplu sözleşme sürecinde anlaşma sağlanamadığı için 11 Haziran’da greve kararı aldıklarını duyurdu. Alınan grev kararının ardından dün gece saatlerinde belediye ve şirket yönetimi arasında toplantı yapıldı. Yapılan toplantıda anlaşmaya varıldı ve imzalar atıldı.

YÜZDE 30 ZAM YAPILDI

Yapılan Toplu İş Sözleşmesi’ne (TİS) göre, işçilerin ücretlerine yüzde 30 zam yapıldı. Günlük yevmiyeleri 138 TL olan işçilerin 143-147 TL arasında artış yapıldı. Ayrıca iş güçlüğü 75 TL, günlük yemek parası TL, yıllık yakacak ücreti ise 50 TL oldu.

BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI

Sözleşmenin imzalanmasına ilişkin konuşan Belediye-İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Metin Şanlı, “Beklentimiz tam olarak karşılanmazsa da sözleşme başarılı oldu. Arkadaşlarımız aylardır mücadele etti. Onların talebi üzerine masada anlaşma sağlandı, imzalar atıldı. Arkadaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!