Öğretmenler de ‘Güvenlik Soruşturması’ Kapsamına Alındı

Artık kamuda çalışacak öğretmenler de 'güvenlik soruşturması' kapsamına alınırken, "güvenlik soruşturmasına kişinin eşi ile birinci derece akrabalarını" dahil eden hüküm ise tekliften çıkarıldı.

773x435_cmsv2_16d0aca2-a34c-5616-b6c6-cd4a204cd736-5527800
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ANKARA – Daha önce Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından iptal edilen Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun Teklifi’nin birinci bölümü TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Muhalefetin tepkilerine rağmen geçtiğimiz hafta yeniden Meclis gündemine gelen ‘güvenlik soruşturması’ teklifinin bazı maddelerinde de düzenlemeye gidildi.

Buna göre artık kamuda çalışacak öğretmenler de ‘güvenlik soruşturması’ kapsamına alınırken, “güvenlik soruşturmasına kişinin eşi ile birinci derece akrabalarını” dahil eden hüküm ise tekliften çıkarıldı.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki idare amirliklerince yapılacak.

Araştırma yapmakla görevli birimler, kendilerine iletilen taleple sınırlı olarak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kapsamında bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları arşivlerinden, elektronik bilgi işlem merkezlerinden gerekli bilgi ve belgeleri, kişi hakkında kesinleşmiş mahkeme kararlarını, Ceza Muhakemesi Kanunu kapsamında alınan kararlar ile kişi hakkında devam eden veya sonuçlanmış soruşturma ya da kovuşturmalar kapsamındaki olguları almaya yetkili olacak.

KAMUDA ÇALIŞACAK ÖĞRETMENLER DE DAHİL EDİLDİ

Teklifte, “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacaklar” şu şekilde sıralanıyor:

– Kurum ve kuruluşlarda, yetkili olmayan kişilerin bilgi sahibi olmaları halinde devlet güvenliğinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün, iç ve dış menfaatlerin zarar görebileceği veya tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu gizlilik dereceli birimler,

– Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve istihbarat teşkilatlarında çalıştırılacak kamu personeli,

– Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde çalışacak personel,

– Üst kademe kamu yöneticileri,

– Özel kanunları uyarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulan kişiler,

– Milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birim, proje, tesis, hizmetlerde statüsü veya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın istihdam edilenler.

Kabul edilen önergeyle ayrıca “güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacaklar” kapsamına, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak öğretmenler de dahil edildi. Teklifin ilk halinde öğretmenler sadece “arşiv araştırması” kapsamındaydı.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!