Naci Görür Yine Uyardı: İstanbul Depreminin Eli Kulağında…

Prof. Dr. Naci Görür, olası İstanbul depremi için, "İstanbul'da 7'nin üzerinde deprem olma olasılığı yüzde 80'lere çıktı. Maraş depremi gibi eli kulağında" diyerek yeni bir uyarıda bulundu.

featured

Maraş Pazarcık’ta 7.7 ve Elbistan’da 7,6 şiddetinde meydana gelen iki büyük depremin 10 ilde yarattığı yıkımın 8’inci gününde can kaybı sayısı 32 bini aştı. Depremin vurduğu illerde OHAL ilan edildi. Maraş merkezli deprem için 2020 yılında ve afetten üç gün önce uyarıda bulunan yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul için kritik bir uyarı yaptı.

Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir televizyon programında şunları söyledi:

“Depremin olma zamanı hakkında Parsons diye ABD’li bir bilim adamı, Türk yer bilimcileri ile bu çalışmayı yaptı. Dedikleri şu: 1999 tarihinden itibaren her an olmak kaydıyla Marmara’da 7’den büyük bir deprem olma olasılığı yüzde 62’dir. Yüzde 62 çok büyük bir olasılık. Yazı tura atsan yüzde 50/50 atıyorsun. Bu çok ciddi bir araştırma, yayınlandı. aradan 23 sene geçti. Bizlerde hep onu söyledik. Dolayısıyla bakın sonlara yaklaştık. Yüzde 62’den yüzde 80’lere çıktı olasılık” dedi.

‘MARAŞ YÖRESİNDEN DAHA FAZLA HASAR ALIRIZ’

Naci Görür sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’da 7’nin üzerinde deprem olma olasılığı yüzde 80’lere çıktı. İstanbul depremi de Maraş depremi gibi eli kulağında. Hazırlık yapıldı ama yeterince yapılmadı. İstanbul depreme hazır mı derseniz, hayır değil. dolayısıyla üzüleceğiz, yine içimiz yanacak. İstanbul’da deprem olursa, emin olun bu Maraş yöresindeki depremden daha fazla hasar alırız. Çünkü İstanbul’da yapı stoğunun kalitesi, yoğunluğu, nüfus yoğunluğu çok daha fazla.”

Depremin gündeme alınmadığını belirten Görür, “Depremi konuşmamakla duymamakla sorunun çözüldüğünü sanıyorlar” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!