Hatimoğullar Hükümete Sordu: İsrail ile Anlaşmalardan Vazgeçmeyi Düşünüyor Musunuz?

HEDEP Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, AKP'nin Filistin'e desteğinde samimi olmadığını söyleyerek "İsrail ile geliştirilmiş olan askeri anlaşmalardan vazgeçmeyi düşünüyor musunuz" diye sordu.

featured

ANKARA – Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu.

AKP iktidarının Filistin konusundaki tutumunu eleştiren Hatimoğulları, İsrail’le yapılan anlaşmaların iptal edilmesi çağrısında bulundu. Hatimoğulları, “Bu savaşın yayılmaması ve akan kanın durması için dilek ve temenniler yetmez” dedi.

Hatimoğulları, “Buradan iktidara açıkça soruyoruz: İsrail’le yaptığın askeri anlaşmaları iptal edecek misin, etmeyecek misin? Ey iktidar. Timsah gözyaşı dökerek Filistin’le dayanışma olmaz. Bu ve benzeri sorulara nasıl cevap verdiğin belirler tavrını” diye konuştu.

“ORTADOĞU’NUN İKİ KANAYAYAN YARASI: FİLİSTİN DAVASI VE KÜRT SORUNU”

Rojava’da yaşananları da hatırlatan Hatimoğulları, şunları kaydett:

“Filistin’in yaşadığı acıların benzerini Kürt halkı da on yıllardır yaşıyor. Ortadoğu’nun kanayan iki yarasının biri Filistin davası ise diğeri kuşkusuz Kürt sorunudur. Suriye’de 2011’den bu yana devam eden savaş sürecinde Kürtler komşumuz olarak kalmasın diye Türkiye’deki iktidarın yapmadığı şey kalmadı. Kürtleri Afrin’den sürdü. Şimdi İsrail’in Gazze’de yaşayan Filistinlileri Sina Yarım Adası’na ya da Necef Çölü’ne sürmek istediği gibi. Rojava’da kalan Kürtleri ve diğer halkları oradan sürerek demografik yapı değiştirilmek isteniyor. Türkiye’ye neden 5 milyon mülteci geldi biliyor musunuz? Mülteciliği araçsallaştırdığı için bu projeyi izledi. Bölgeyi Kürtsüzleştirmek istiyor. Suriye topraklarından elinizi çekin. Kürt sorunu barışçıl ve demokratik yöntemlerle çözülmek üzere hala dört parçada sorun olarak durmaya devam ediyor. Siz öncelikle barışı kendi topraklarınızda tesis edeceksiniz. Yaşar Kemal ‘Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa şimdi en güzel şiir barıştır’ der. Biz Yaşar Kemallerin çağrısını yineliyoruz. Barışa sahip çıkalım, barışı bölgemizde tesis edelim, akan kanı durduralım.”

“HALKIMIZ HEP ‘HEDEP’ DEDİ”

Hatimoğulları’nın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“15 Ekim’de partimizin kongresini gerçekleştirdik ve isim değişikliğine gittik. Size ilginç gelecek ama partimizin adı ne olduysa bugüne kadar; partililerimiz, halkımız hep ‘HEDEP’ dedi. Amed’teki, Adana’daki, Esenyurt’taki, Antakya’daki yurttaşın dilinde hep HEDEP vardı. Ve öyle oldu. Halkımız partimizin ismini belirledi. Partimiz bütün halklara ezilen ve sömürülenlere hayırlı, uğurlu olsun.”

“ÜLKE DERİN BİR YOKSULLUKLA KARŞI KARŞIYA”

“Ülke çok derin bir yoksullukla karşı karşıya. AKP iktidarı ülkenin bütün gelirlerini kendi yandaşına peşkeş çektiği için, özel harp politikalarına ayırdığı için bu ülkenin insanları yoksulluktan kırılıyor. Açlık sınırı altında yaşayan milyonlarca insan var. Analar, çocuklarının beslenme çantasına bir parça ekmek koyamaz hale gelmiş. Gençlerin intiharı, geleceksizlikten dolayı ciddi bir artış göstermiş durumda. 2024 bütçesi görüşülmeye başladı. Göreceğiz ki hiçbir şey değişmemiş.  Emekliler maaşlarına zam beklerken 5 bin liralık ikramiye verecek. Bu maaşına zam bekleyen emeklinin ihtiyacını karşılamaz. Gelsin Erdoğan geçinsin bakalım, geçinebilir mi? Emekçilere fazlasıyla yetecek Saray masrafı var.”

AGROBAY DİRENİŞİNE SELAM

“Agrobay tarım işçisi kadınların eylemleri devam ediyor. Agrobay işçisi kız kardeşlerim, bizler HEDEP Kadın Meclisi olarak aldığımız kararla, sizlerin sesini çoğaltacağız. Haklarınızı alana kadar sizlerin yanında olacağız.”

“ÖZGÜRLÜKTEN YANA TÜM SESLERİN TAŞIYICISI OLACAĞIZ”

“Kongremiz öncesinde yaptığımız konferanslar, il ilçe toplantılarında hem halklarımızla değerlendirmeler yaptık; birlikte yeni yol haritamızı çizdik. İşte şimdi tam da ‘yeniden’ dediğimiz yerdeyiz. Parti Meclisimizle ilk toplantımızı yaptık, MYK’mızı seçtik ve yürüyüşümüze başlıyoruz. Bu uzun yürüyüşümüzde partimizin kuruluş paradigmasını daha da güçlendirerek yola çıkıyoruz. Toplum üçüncü yol siyasetiyle kurutulur. Tarihsel birikimlerimiz ve deneyimlerimiz bize yol gösteriyor. Bu topraklar üzerinde özgürlükten, barıştan, demokrasiden ve adaletten yana yükselen tüm seslerin taşıyıcısı olacağız. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken bu seslerin iradesiyle demokratik cumhuriyeti inşa edeceğiz. Bu iradeyi ülke yönetimine taşıma iddiasındayız. Toplumun tıkanan nefes borusunu açacağız.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!