Döviz Kurunda Neler Oluyor?

'Ekonominin kitabını yazdık' diyen AKP şefi/Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'ben müslümanım, benden başka birşey beklemeyin' diyerek faizler arttırımına karşı olduğunu belirttikten saatler sonra TCMB faizi arttırdı. Ne var ki, bunun adına faiz demeden yaptı.

featured

İSTANBUL – Hikmeti kendinden menkul ekonomi politikaları ile enflasyonu ve döviz kurunu tutulamaz bir noktaya getiren siyasi iktidar, geçici çözümler bulmak için birçok yol denedi. Daha geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, patronlarla içeriği net olarak açıklanmayan bir toplantı gerçekleştirdi. Sözkonusu toplantı da patronlardan ‘100’er milyon dolar bozdurmalarını istediği’ iddia edilmişti.

Dün  gece ise yine uzun vaadeli olmayan ve farklı biçimde tanımlanarak yeni bir planmış gibi devreye sokulan faiz politikası ile hem faiz arttırıldı hemde çalışan kesimlerin sırtına blok para sahiplerinin faizlerini ödeme yükü yüklendi.

Somut gelişme karşısında gece saatlerinde döviz kurunda yüzde 30 lara varan bir düşüş yaşandı. Ancak düşüş günün erken saatlerinde yerini yeniden yükselişe bıraktı.

HAKİM SINIF KLİKLERİ ARASINDA ÇATIŞMA: ‘SİZİN CİNSİNİZİ, CİBİLLİYETİNİZİ..’

Ekonomik krizin giderek derinleşmesi sermaye çevreleri ile siyasi iktidar arasındaki dalaşı daha da keskinleştiriyor.

İlim Yayma Ödülleri adı altında Dolmahçe Sarayı’nda geçtiğimiz gün düzenlenen törende konuşan Erdoğan, TÜSİAD’ı hedef alarak;

‘Fiyat artışlarının insanlarımızın günlük hayatları üzerinde açtığı sıkıntıyı elbette biliyoruz. Ama vesayete, terör örgütlerine, darbecilere nasıl direndiysek bunlara karşı da direneceğiz. Ey TÜSİAD ve yavruları sizlere sesleniyorum. Sizin tek göreviniz var yatırım, üretim, istihdam, büyüme. Siz bu konuda ne yapıyorsunuz? Kalkıp hükümete saldırmanın farklı versiyonlarını aramayın. Bizimle mücadele edemezsiniz. Sizin cinsinizi de cibiliyetinizi de iyi biliyorum. Sizin derdiniz başka, bizimki bambaşka. ‘ demiş ve uzun yıllardır çatışan hakim sınıf kliklerinin diğer kanadı temsil eden TÜSİAD’a tehditler savurmuştu.

Egemenler cephesinde klik dalaşı ve ekonomik krizin olası siyasal sonuçları üzerine telaş büyürken siyasi iktidarın döviz kuruna yönelik son planı ekonomistler nezdinde de itibar görmedi.

‘DÜN AKŞAM SEÇİM TARİHİ AÇIKLANDI’ 

Konuya ilişkin yorumlarda bulunan ekonomist İbrahim Kahveci, Halktv’de katıldığı programda ‘Dün akşam aslında seçim tarihi açıklandı’ dedi.

Ekonomist İbrahim Kahveci, Halk TV’de Seda Selek ile Neden Sonuç programında dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı dövize çevrilebilir mevduat (DÇM) düzenlemesine ilişkin değerlendirmesinde, “Dün akşam seçim tarihi açıklandı” yorumunda bulundu.

Modelin belli bir plan çerçevesinde yapılıp yapılmadığı tartışmalarına da değinen Kahveci, “Hükümetin ne yapacağını kestiremiyoruz ama bu programın umarım en fazla 1 yıl bir geçiş dönemi olarak kullanılmasını umuyorum. Çünkü bu sürdürülemez bir şey. Onun için diyorum dün akşam aslında seçim tarihi açıklandı” dedi.

‘SEÇİME YA DA SEÇİMİ GEÇENE KADAR YAPILAN BİR ŞEY’

Bunun sürdürülebilir olmadığını kaydeden Kahveci, “Kısa vadelidir. Kısa vadede nefes aldırıcı bir Amerikan doları garantisi veren bir şey. Sürdürülemez bir şey onun için seçime kadar ya da seçimi geçene kadar yapılan bir şey olarak düşünüyorum. Aksi halde ülke ekonomisini, hazineyi tamamen batıracak bir şey” diye konuştu.

‘BASKIN SEÇİMİN ŞİFRELERİ ELEKTRİK FATURALARINDA’

‘Baskın seçime’ ilişkin değerlendirme yapan Kahveci, “Seçimin olup olmayacağının kesin verisi elektrik fiyatları… Elektrik fiyatları 1 lirayı geçti. Elektrik fiyatları toptancıda – üzerinde kayıp/kaçak yok, iletim parası yok, dağıtım parası yok – ham fiyatı toptancıda elektrik fiyatı 1 liraya geçti. Şu anda konuta 92 kuruştan satıyoruz. Toptancıda 1 liraya olan elektrik tüketiciye 2 liradan satılır. Elektriğe yüzde 150 zam zaruri şu anda. Ocak ayı başında EPDK elektriğe zammı yüzde 10/ 15’de tutar ya da zam yaptırmazsa yüzde 99,99 baskın seçim. Doğalgaz da öyle…” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!