Ankara’da Kürt Aileye Irkçı Saldırı: İlk Değil!

Ankara’nın Mamak ilçesine bağlı Türközü mahallesinde yaşayan Volkan Temel isimli Kürt vatandaş, “Pis Kürtler, Türközü size mezar olacak” diyen saldırganlar tarafından satır, bıçak ve sopalı saldıraya uğradı.

featured

ANKARA – Bu, Ankara’daki ilk ırkçı saldırı değil. Bunların bazıları cinayetle sonuçlandı. Tıpkı, Kürtçe müzik dinlediği için öldürülen Barış Çakan gibi.

Volkan Temel, Şırnaklı bir aileye mensup. Saldırıya uğradığı Türközü mahallesi ise Ankara’ya göç eden Kürt ailelerin bir arada yaşamak için seçtiği bölgelerden biri olsa da AKP ve MHP seçmeni sağ-miliiyetçi-muhafazakar kesimin de yoğunlukla yaşadığı bir yer.

Türközü, özellijkle alt-orta gelirli ve işçi sınıfı Kürt aileler için uygun kiralar ve ulaşım kolaylığı nedeniyle tercih sebebi. Ancak nüfusun büyük bir kısmının AKP-MHP seçmeninden oluşması aynı zamanda barınma ve yaşama koşullarını da hayli zorluyor.

Volkan Temel

Kardeşi Mizgin Temel de Volkan Temel’e saldıran aynı kişilerin yaklaşık bir sene önce de kendilerine yönelik saldırı girişiminde bulunduğunu söylüyor:

“Biz Şırnaklıyız. Bize burada bir senedir ırkçı söylemlerde bulunuyorlar ve buradan taşınmamızı istiyorlar. Bize Pis Kürtler diyerek saldırıyorlar. Kardeşim daha 17 yaşında, dün akşam saatlerinde evden dışarı çıkarken yine ‘Pis Kürtler, burası Türközü, burası Kürtlere mezar olacak’ sözleriyle kardeşime saldırdılar.”

Darp raporu aldıktan sonra karakola gidip şikayette bulunduklarını, ancak ırkçı saldırganların gözaltına alınmadığını söyleyen Temel, polislerin kendisine “başınıza bir şey gelmeden buradan hemen taşının biz bir şey yapmayız” dediğini de ekliyor.

BARIŞ PINARI, ZEYTİN DALI VE DAHASI: OPERASYONLAR BAŞLADIKÇA SALDIRILAR ARTIYOR

Polisin sözleri, aslında Ankara’nın çeşitli mahallelerinde yaşayan Kürtlerin maruz kaldıkları ve kalacakları ırkçı saldırılara ayna tutuyor. Çünkü Temel’e yaşatılanlar ilk değil.

Özellikle “Barış Pınarı Harekatı”, “Zeytin Dalı Operasyonu” gibi operasyonların arttığı ya da çatşmaların yoğunlaştığı dönemlerde özellikle ırkçı saldırılar da artıyor. Kürt ve Alevi turttaşların ya da mültecilerin yoğunlukla yaşadığı yerlerde can güvenliği tehlikeye giriyor.

KÜRTLERİN ANKARA’DA YAŞADIĞI MAHALLELER

Altındağ ilçesine bağlı Türközü, Önder ve Battalgazi gibi mahalleler de Kürtlerin, Alevilerin ve Suriyeliler başta olmak üzere mültecilerin sıklıkla ırkçı saldırıya uğradığı mahallelerden.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!