İstanbul’da ‘Geçinemiyoruz’ Diyen Binlerce Emekçi Hükümeti İstifaya Çağırdı

"Geçinemiyoruz" şiarıyla Kartal'da bir araya gelen binlerce emekçi, hükümeti istifaya çağırdı. Emekçiler, geçinmek için, kamudan, emekten, halktan yana bir bütçe talebini haykırdı.

featured
KARTAL'DA BIR ARAYA GELEN KAMU EMEKCILERI SENDIKALARI KONFEDERASYONU (KESK) 'GECINEMIYORUZ' TEMALI EYLEM YAPTI. (DHA)

İSTANBUL – Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), “Geçinemiyoruz! İnsanca yaşam, emekten ve halktan yana bütçe için omuz omuza” şiarıyla Kartal Meydanı’nda miting düzenledi. Binlerce emekçi, soğuk hava ve yağışa rağmen Marmaray’ın Başak İstasyonu’nda bir araya geldi. “İnsanca yaşamaya yetecek ücret için, gelir vergisi adaletsizliğine son vermek için, hukuksuz, keyfi OHAL KHK’lerin iptali için, herkese temel gelir güvenliği için, haftada 35 saatlik çalışma saati için, güvenli istihdam, güvenli gelecek için alanlardayız”, “Krize, işsizliğe, erkek şiddetine karşı isyandayız”, “İnsanca yaşam emekten ve halktan yana bütçe için geçinemiyoruz” yazılı pankartlar açan emekçiler, taleplerini haykırdı.

Yürüyüşten önce çalınan müzikler eşliğinde halay çeken binler, sık sık “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” ve “Asgari değil insanca yaşam” sloganları attı. Bölge kentlerden gelen sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi parti üye ve yöneticisi binlerce kişi, taleplerinin yazılı olduğu pankart ve dövizlerle kortej oluşturdu. Emekçiler, sloganlarla Başak’tan Kartal Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

‘YAŞASIN DEVRİM VE SOSYALİZM’

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), “Kapitalizmin krizine karşı halkların ortak mücadelesi kazanacak”, Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Êdi bese, geçinemiyoruz” ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) de “Krize, açlığa, yoksulluğa artık yeter; tek yol devrim” yazılı pankartı ve “Yaşasın devrim ve sosyalizm”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganlarıyla yürüyüşte yer aldı.

‘HÜKÜMET İSTİFA’ SLOGANLARI

Soğuk havaya rağmen binlerce kişinin katıldığı yürüyüşte, “Hükümet istifa” sloganları atıldı, ekonomik krizin faturasının emekçilere kesilmeyeceği vurgulandı.

BİNLER ALANDA

Yaklaşık bir saat süren yürüyüşün ardından Kartal Meydanı’na giriş yapan binler, “Savaşa değil halka bütçe”, “Üreten biziz yöneten de biz olacağız”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “İşte sizin adaletiniz” sloganları attı.

‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Saygı duruşuyla başlayan miting, çalınan ezgiler eşliğinde çekilen halaylarla devam etti. Daha sonra “Bu suça ortak olmayacağız” bildirisine imza attığı için Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden ihraç edilen Egemen Cevahir konuştu. Yaşadıklarının çokta umulmadık bir durum olmadığını belirten Cevahir, “Bizler 2015’ten sonra yaşananlara tepkimizi dile getirmiştik. Bundan dolayı iktidarın eline toplumsal muhalefetin kamudan ihracı için bir fırsat geçmişti. OHAL ilan edilince bizi ihraç etme imkanı eline geçti ve ihraç edildik. 800’den fazla arkadaşımız yargılandı. Bazılarımız uzun yargılanma sürecinden sonra davayı kazandı. Ama OHAL komisyonu işimizi geri vermedi. Almasınlar, hayat devam ediyor, bizler yaşamaya devam ediyoruz. Bizler bilim emekçileriyiz. Biz hiçbir iktidara boyun eğmedik, eğmeyeceğiz. Vardık varız, var olacağız” dedi.

Konuşmanın ardından Mezopotamya Kültür Merkezi’nden (MKM) sanatçı Ruken Yılmaz sahne aldı.

SABIR TÜKENDİ

KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan Yeşil, emekçilerin geçinemediğini söyledi. Dün Kınık’ta meydana gelen maden çökmesine değinen Yeşil, yaralananlara acil şifa dileklerinde bulundu. Artık sabırlarının tükendiğini dile getiren Yeşil, “Onlar sırça saraylarda lüks ve şatafat içinde yaşarlarken, sadece bir dakikalık elektrik giderleriyle onlarca işçi, emekçi geçinebilecekken bu duruma da şükretmemizi istiyorlar. Onlar iğneden ipliğe yurt dışından tüm ithalatı dolar ile yaparken ‘devletin verdiği parayı dolara çevirenler ahlaksızdır’ diyorlar! Oysa biliyorlar ki, dolara yatıracak bir kuruş paramız yok. Bırakalım paramızı dolara çevirmeyi, elimize geçen parayla ay ortasını bile göremiyoruz. Kimin ahlaksız, vicdansız olduğunu dünya âlem biliyor. Ahlaksız olanlar, ülkenin kaynaklarını talan edenlerdir! Ahlaksız olanlar milyar dolarlık servetlerine rağmen vergi vermemek için offshore şirketler üzerinden servetlerini yurt dışına kaçıranlardır! Faize karşıyız deyip bütçeden faize kaynak aktaranlardır ahlaksız olanlar. Ahlaksız olan aşımıza, ekmeğimize göz koyanlardır. Ahlaksız olan kapitalizmin kendisidir” şeklinde konuştu.

GARİBE GEZER

Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşamını yitiren Garibe Gezer’e de değinen Yeşil, “Yaşadıklarını bir çığlık gibi ülkeye duyurmaya çalışan Garibe Gezer şüpheli bir şekilde yaşamını yitirdi. Garibe’ye bu zulmü yapanlar, cenazesine de aynı saygısızlığı yapmıştır. Bu uygulamayı bir kez daha buradan kınıyoruz. Ailesine de başsağlığı dileğimizi gönderiyoruz” diye konuştu.

ÖMRÜNÜ UZATMA ÇABASI

İktidarın baskıyla, yasaklarla, yeni cezaevleriyle halkı korkutarak, sokağa çıkamaz hale getirmeye çalıştığını ve ömrünü uzatmaya çalıştığını dile getiren Yeşil, şöyle devam etti: “Gelecek hayali ile kazandıkları üniversitelerde yurt bulamadıkları için okula gidemeyen gençlerimiz seslerini duyurabilmek için geçen hafta Ankara’da yaka paça, darp edilerek gözaltına alındılar. Aynı gün Antalya mitingimizi yasakladılar. Ülkenin neredeyse tüm illerinde aylardır, hatta yıllardır anayasal hakkımız olan toplantı ve gösteri hakkımızı kullanmamızı engelliyorlar. Kayyum marifetiyle kadına yönelik şiddetle mücadele eden merkezler, dernekler, sığınma evleri kapatılıyor. Kadın mücadelesi yürütenler haksız hukuksuz bir şekilde gözaltına alınıp tutuklanıyor. Erkek egemenliğini yücelterek, erkek yargıyı daha da etkin hale getirerek, kadınları aile içine hapsederek, ev içi emeği, hasta-yaşlı-çocuk bakımını kadınların sırtına yükleyerek kadınları dört duvar arasına hapsetmek istiyorlar. KHK zulmünden en çok etkilenenlerin başında da kadınlar, kadın emekçiler geliyor.”

İNSANCA YAŞAMA TALEBİ

İnsanca yaşamak için bütçedeki paylarını istediklerini dile getiren Yeşil, taleplerini şu şekilde sıraladı: “Geçinmek için, kamunun tasfiyesine, özelleştirme soygununa son verilmesini istiyoruz. Geçinmek için, kamudan, emekten, halktan yana bir bütçe istiyoruz. Çok kazanandan az, az kazanandan çok anlayışıyla sırtımıza yüklenen adaletsiz vergi dilimleri nedeniyle yılın ortasına varmadan maaşlarımız eriyor, cebimize girmeden çıkıyor. Geçinmek için, gelir vergisi adaletsizliğine son verilmesini istiyoruz. Çalışan işçilerin yarısına yakını asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücrette dolar bazında Afrika ülkelerinin de gerisinde kaldık. Ocak 2021’de 2 bin 825 TL asgari ücretle 384 dolar alınabiliyordu. Bugün ancak 195 dolar alınabiliyor. 2022 yılı itibariyle ise o kadar allayıp pullayarak, tarihi artış diyerek algı yaratmaya çalıştıkları 4 bin 250 TL ile ancak 275 dolar alınabiliyor. 109 dolarlık erimenin tarihi artış diye sunulması ancak AKP gibi rakamlara takla attıran, Ali Cengiz oyunlarında master yapan, yandaş medya üzerinden algı operasyonlarında ustalaşan bir iktidara nasip olurdu, onu da yaptılar. Asgari ücrette açıklanan artış eriyen alım gücümüzün yarısını bile karşılamıyor. O yüzden yıl bitmeden derhal insanca yaşayacak bir asgari ücret tutarının belirlenmesini, en düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine çıkarılmasını istiyoruz.”

Konuşmaların ardından sanatçı Niyazi Koyuncu’nun sahne almasıyla miting son buldu.(ma)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!