DİYARBAKIR – Bitlis’in Yukarıölek (Oleka Jor) Mahallesi’nde bulunan Garzan Mezarlığı’nın yıkılarak, mezarlıkta bulunan 282 cenazenin ailelerine verilmeyip, gizlice İstanbul’a götürüldü. 16 Aralık 2017 tarihinde İstanbul’a götürülen ve aylarca Adli Tıp Kurumu’nda bekletilen 282 cenazeden 261’i Kilyos Mezarlığı’nda kaldırımda, plastik kutularla gömüldü.  

Kilyos Mezarlığı’na gömülen cenazelerden biri olan HPG’li Ulaş Çelik’in cenazesi de 2 yıldır ailesine verilmiyor.  Medeniyetler Beşiğinde Yakınları Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Çelik’in ailesi DNA örneği vermesine rağmen 2 yıldır cenazesini alamamasına ilişkin Diyarbakır merkez Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı’nda açıklama yaptı. Açıklamaya Çelik’in ailesi ve dernek yöneticileri katıldı.  

MEBYA-DER Eşbaşkanı Şeyhmus Karadağ, Çelik’in 1996 yılında Bitlis’in Garisa mıntıkasında çıkan çatışmada yaşamını yitirdiğini ifade etti. Bitlis’te bulunan Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılıp Kilyos Mezarlığı’nda kaldırımda açılan 18 mezarlıkta plastik kutular içinde üst üste defnedilen 261 cenazenin içinde Çelik’in de cenazesinin de olduğunu kaydeden Karadağ, Çelik’in ailesinin 2018 yılında DNA örneği vermesine rağmen hala ailenin bir sonuç alamadığını söyledi.  

Ardından konuşan Anne Nazmiye Kaya, mezarların bombalanıp yıkıldığını belirterek “Yeter artık, bu çocuklar ölmesin. Hiç mi vicdanınız yok?” diyerek tepki gösterdi. Yetkililerine seslenen Kaya, “Çocuğumun kemiklerini verin” dedi. (MA)