Çiftçiler Ayakkabı’da Sendikalı İşçiler İstifaya Zorlanıyor

deriteks1
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deri Dokuma ve Tekstil İşçileri Sendikası (DERİTEKS), Hadımköy’de bulunan Çifçiler Ayakkabı’da sendika üyesi olmak istedikleri için işçilerin baskı altına alınmasını sanayi önünde yaptığı basın açıklaması ile protesto etti. Belediye-İş 2 Nolu Şube, Devrimci Demokratik Sendikal Birlik (DDSB), Yeni Demokrat Gençlik (YDG) ve Tuzla’da direnişte olan CPS işçilerinin katıldığı açıklamada  “Sendika anayasal haktır, Fatih Demirkıran işçilerin tercihine saygı duy, suç işlemeyi bırak!“ pankartı açıldı.

“Birlikte güçlüyüz”, “Çiftçiler işçisi tercihini yaptı” dövizlerin taşındığı açıklamada  “Zafer direnen emekçinin olacak” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı.

DERİTEKS örgütlenme uzmanı Veysel Arslan yaptığı konuşmada patronların, fabrikada jeneratör sistemi olmasına rağmen “elektrikler kesildi” bahanesiyle işçileri erken paydos ettirdiğini ve basın açıklamasına katılmamaları için elinden geleni yaptığını ifade etti.

‘SENDİKA ANAYASAL HAKTIR’

Basın metnini okuyan DERİTEKS Teşkilatlanma Sekreteri Ayhan Yanılmaz, sendika hakkının anayasal hak olduğunu ifade ederek, “Bir yandan sendika hakkı anayasal hak olarak tanımlarken bunun tüm koşullarını yerine getirseniz bile talep işçiden-emekçiden gelince herkes üç maymunu oynuyor. Hangi açıdan bakarsak bakalım tek bir gerçek ortaya çıkmaktadır. O da işçinin işçiden başka dostu olmadığı gerçeğidir” dedi.

Çiftçiler Ayakkabı işçilerine de seslenen Yanılmaz, “Yılgınlığa düşmeden, gelecek günlerde sizler için en iyisini yapmak için mücadeleyi sürdüreceğiz.” dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!