Bütçeden Dernek ve Vakıflara 933 Milyon Lira

featured

AKP iktidarı bir yandan yıllardır işlettiği ihale-bağış yöntemiyle diğer yandan devlet kasasından doğrudan aktarımla kendilerine ve yandaşlarına ait vakıflara ve derneklere para aktarıyor.

Aralarında AKP şefi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakınlarının yönettikleri de olan dernek ve vakıflar bütçeden yine büyük bir ödenek aldı. Geçen yıl dernek ve vakıflara aktarılan tutar 1 milyar TL’ye yaklaştı.

Nurcan Gökdemir’in BirGün’de yer alan haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın açıkladığı 2019 yılı Genel Faaliyet Raporu’nda derneklere yapılan para transferi apaçık ortaya çıktı. Rapora göre, önceki yıl genel ve özel bütçeli idareler aracılığıyla bütçeden cari transfer ve sermaye transferi olarak 848 milyon 385 bin TL alan dernek ve vakıfların geçen yıl aldığı yardım arttı. 2019 yılında bu kuruluşlara 840.5 milyonu cari transfer, 92.8 milyon lira da sermaye transferi olmak üzere 933.3 milyon lira aktarıldı.

Cari transfer ödemelerinin 825 milyon lirası aralarında Cumhurbaşkanlığı, çeşitli bakanlıklar ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bulunduğu genel bütçeli idarelerden, 15 milyon lirası da Türk Standartları Enstitüsü, TÜBİTAK, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ile çeşitli üniversitelerden yapıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu da bu kuruluşlara 113 bin lira aktardı.

MEB, Kültür ve Sağlık Bakanlıkları ilk üçte

Genel ve özel bütçeli idareler arasında 428 milyon liralık transfer ile Milli Eğitim Bakanlığı ilk sırada yer aldı. MEB’i, 212 milyon lira ile Kültür ve Turizm Bakanlığı, 111.2 milyon lira ile de Sağlık Bakanlığı izledi.

Genel bütçeli idarelerden dernek, vakıf ve diğer kuruluşlara yapılan ödenek transferleri sırasıyla şöyle:

“Milli Eğitim Bakanlığı 428.5 milyon TL, Kültür ve Turizm Bakanlığı 212 milyon TL, Sağlık Bakanlığı 111.2 milyon TL, Gençlik ve Spor Bakanlığı 88.2 milyon TL, Diyanet İşleri Başkanlığı 29.2 milyon TL, İçişleri Bakanlığı 27 milyon TL, Dışişleri Bakanlığı 10.3 milyon TL, Türk Standardları Enstitüsü 10.2 milyon TL, Cumhurbaşkanlığı 7.5 milyon TL, Türkiye Bilimsel Ve Teknolojik Araştırma Kurumu 2.1 milyon TL, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 1.7 milyon TL, Milli Savunma Bakanlığı 835 bin TL, Türkiye Büyük Millet Meclisi 200 bin TL, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 140 bin TL, Adalet Bakanlığı 5 bin TL, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bin TL, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 467 bin TL.”

Dernek ve vakıflar bilinmiyor

Her yıl genel bütçeden büyük ödenekler aktarılan bu dernek ve vakıflarla diğer kuruluşların isimleri yine açıklanmadı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!