KOCAELİ – Çayırova’da kurulu Baldur Süspansiyon fabrikasında greve giden işçilerin mücadelesi 5. gününe girdi. Toplusözleşme hakları için DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası öncülüğünde greve giden işçiler haklarını almadan grevi sonlandırmayacaklarını belirtirken fabrika yönetimi, işçilere dün gece gönderdiği mesajda Birleşik Metal-İş sendikasını kötüledi, grevi kırmaya çalıştı.

Evrensel’de yer alan habere göre; bu sabah fabrikada grevlerini sürdüren işçilere süreçle ilgili açıklamada bulunan Birleşik Metal-İş Gebze 2 No’lu Şube Başkanı Necmettin Aydın, Baldur patronunun işçilere gönderdiği mesajda Birleşik Metal-İş Sendikasını uzlaşmaz bir tutum sergilemekle itham ettiğini fakat bu söylemin gerçekle alakası olmadığını belirtti.

İlgili Haber:  Ekmekçioğulları İşçilerine Polis Engeli

‘İŞVEREN SIKIŞMIŞ VE NE YAPACAĞINI ŞAŞIRMIŞTIR’

Aydın, “Patronun gönderdiği mesajda yazanlar geçeklerle örtüşmüyor. Biz toplusözleşme müzakerelerini sürdürürken yaşananları tüm çıplaklığıyla sizlere, işçi arkadaşlarımıza aktardık. Biz hep müzakere masasında sorunun çözülmesini istedik. Ancak bizim bu talebimize rağmen yapılan toplantılara fabrika yönetimini temsilen avukatlar gönderildi ve bu avukat arkadaşların herhangi bir karar alma yetkisi yoktu. Avukatlar bizlerle fotoğraf çekilmek bile istemediler” diyerek patronun grevi bölmeye çalıştığını ifade etti.

Necmettin Aydın, işçilere hitaben yaptığı konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Patron gönderdiği mesajda, sendikanın işçi haklarını toplantı masasına getirmediğini iddia etmiş. Peki öyleyse biz kendisine soruyoruz; işveren işçilerin istediği ücretlere karşı ne teklif vermiş? Sosyal haklara dair olan taleplerimize dair ne önermiş? Baştan beri yanlış tutum izleyen işveren sıkışmış ve ne yapacağını şaşırmıştır. İşveren bir de Yüksek Hakem Kuruluna gitmekten bahsetmiş ancak bizim grevimiz açımızdan Yüksek Hakem Kuruluna gidilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Patron grevin sonlanmasını istiyorsa sendikayla toplusözleşme masasına oturacak.”