Avrupa’ya İltica Başvurularında Türkiye 3. Sırada

AB İltica Kurumu’nun raporuna göre Türkiye’den Avrupa’ya iltica başvurularında ağustos ayında rekor artış gerçekleşti. Sadece ağustos ayında Türkiye'den 4 bin 600 kişi iltica başvurusunda bulundu. Böylece TC vatandaşları, en çok iltica başvurusunda bulunan Suriyeliler ve Afganlardan sonra üçüncü sıraya yerleşti.

featured

ANKARA – Avrupa Birliği (AB) İltica Kurumu’nun raporuna göre Türkiye’den Avrupa’ya iltica başvurularında ağustos ayında rekor artış gerçekleşti.

Rapora göre sadece ağustos ayında AB ülkelerinden iltica hakkı talep eden Türk vatandaşı sayısının 4 bin 600’ü bulduğu, bunun 2014’ten bu yana en yüksek aylık rakam olduğu bildirildi. AB’ye iltica başvurusunda bulunanlar arasında Türkler, Suriyelilerin ve Afganların ardından üçüncü sırada yer aldı.

İltica sayısındaki artışın 2015’te Avrupa’da yaşanan mülteci krizinden bu yana en yüksek seviyeye ulaştığına dikkat çeken AB, bu durumun Avrupa’da yeni bir göçmen krizinin göstergesi olabileceğini ve üye ülkelerin mevcut göç uygulamalarını altüst edebileceğini vurguladı.

YÜZDE 6’SI AİLESİ OLMAYAN ÇOCUK

Raporda, ağustosta 27 AB ülkesinin yanı sıra Norveç ve İsviçre’ye toplam 84 bin 500 kişinin iltica talebinde bulunduğu bilgileri yer aldı. Savaşın sürdüğü Ukrayna’dan da 255 bin kişinin geçici koruma talep etmesiyle bir ayda toplam başvuru sayısı 1 milyona yaklaştı. AB, bunun temmuz ayına göre yüzde 16’lık bir artışa tekabül ettiğini ifade etti.

Raporda, bu yılın başından bu yana AB’ye iltica ve geçici koruma talebinde bulunanların sayısının 5 milyonu aştığına da dikkat çekildi. Öte yandan ağustosta iltica başvurusu yapanların yüzde 6’sının da aileleri olmadan Avrupa’ya giren çocuklar olduğu açıklandı.

TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ SIRADA

Başvuranlar arasında ilk iki sırada 11 biner kişiyle Afganlar ve Suriyeliler yer aldı. 4 bin 600 kişiyle üçüncü sıraya yerleşen Türkiye vatandaşlarını Bangladeş, Fas, Pakistan, Tunus ve Gürcistan gibi ülkeler izledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!