‘Ekmek Aptal Toplumların Temel Gıdasıdır’ Diyen Kolivar ‘Erdoğan’a Hakaretten’ Tutuklandı

"Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir" sözleri nedeniyle gözaltına alınan Ekmek Üreticileri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar hakkında geçmiş dönemdeki bir tweeti nedeniyle "Erdoğan'a hakaret" iddiasıyla tutuklama kararı verildi.

featured

İSTANBUL – Sermaye devletinin hikmeti kendinden menkul hukuki anlayışı dün yeni bir skandala daha imza attı. Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı’nın ekmek ile ilgili söylemlerini ‘devlete ve millete hakaret ile düşmanlık’ olarak algılayan Savcılık gözaltı kararı verdi.

“Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir” açıklamasının ardından “Türk milletini, devleti, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçundan dün gözaltına alınan Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar, bu sabah tutuklandı.

Ekmek ile ilgili söylemi nedeniyle gözaltındaki Kolivar, geçmiş dönemdeki bir tweeti nedeniyle “Erdoğan’a hakaret” iddiasıyla tutuklandı.

NE OLMUŞTU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, Habertürk televizyonunda 7 Kasım’da katıldığı bir programda sarf ettiği sözler nedeniyle Cihan Kolivar hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun 301/1 maddesi uyarınca “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye Büyük Millet Meclisini, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılamak” suçundan resen soruşturma başlatıldı. Kolivar, soruşturma kapsamında Başsavcılığın talimatı üzerine dün gözaltına alınmıştı.

‘EKMEĞİN SAĞLIĞA ZARARLI OLDUĞUNU ANLATMAK İSTEDİM’

Ekmek Üreticileri İşverenleri Sendikası Başkanı Cihan Kolivar’ın ifadesi ortaya çıktı.

Kolivar emniyet ifadesinde tepkilere neden olan sözleri için “Ben ‘Ekmek aptal toplumların temel gıda maddesidir’ derken ekmeğin sağlığa zararlı olduğunu anlatmak istedim” dedi.

İfadesinin devamında Kolivar, şunları söyledi:

“Ekmeğin fazla tüketilmesi halinde insanlara zarar vereceği yönündedir. Benim sözlerimde kesinlikle Türk toplumu hedef alınmamıştır. İfadelerim toplumca yanlış anlaşılmıştır. Sözlerimde genelleme yaptım. Bir Karadenizli olarak Türk toplumuna hakaret edecek karakterde değilim.”

‘HÜKÜMETLE BİR SORUNUM YOK’

Hükümetle bir sorunu olmadığını da belirten Kolivar, “Benim merkezi hükümetle herhangi bir sorunum yoktur. Benim sorunum ilçe belediyeleriyle. İlçe belediyeleri ruhsatsız fırınlara izin veriyor” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!