AKP'li Güngören Belediyesi'nin "kentsel dönüşüm" adı altında Tozkoparan Mahallesi'nde oturanların sürgün etmeye çalışmasına karşı mahalle halkı sokaklara dökülerek yürüyüş düzenledi. Mahalleli 18 Haziran günü saat 14.30'da AKP'li Güngören Belediyesi önünde oturma eylemi yapacak.

İSTANBUL – AKP’li Güngören Belediyesi’nin “kentsel dönüşüm” adı altında Tozkoparan’da oturanların sürgün etmeye çalışmasına karşı mahalle halkı sokaklara döküldü.

İstanbul’da kentsel dönüşüm projeleri kapsamında en çok tartışma konusu olan projelerin başında Güngören ilçesi Tozkoparan Mahallesi’nde yapılması planlanan proje oldu. Projeye itirazları olan mahalleliler kendilerine haksızlık yapıldığı belirtti. Güngören Belediyesi’nin uygulamalarını eleştiren mahalleli belediyenin binalardaki elektrik, su ve doğalgaz hatlarını kesmeye başladıklarını söyledi.

Güngören Belediyesi ekipleri tarafından Tozkoparan Mahallesi’ne polis nezaretinde ekiplerin gönderildiği ve 3 binada elektirk, su ve doğalgaz bağlantılarının kesildiği öğrenildi. Tozkoparan Mahallesi’nde 900 konutluk alan depreme dayanıklı olmadığı gerekçesi ile kentsel dönüşüm kapsamında alınmış ve yeni bir proje üretilerek inşa faaliyetleri için harekete geçilmişti. Ancak mahalleli durumun öyle olmadığı söylüyor. Binalarının sağlam raporu olduğunu söyleyen mahalleliler inceleme yapılmadan dış gözlemle binalarına depreme dayanksız raporu verildiğini ifade ediyor.

33 AYRI DAVA AÇILDI

Tozkoparan Mahallesinde yaşayanlar kentsel dönüşüm kararına ilişkin itirazlarını mahkemeye taşıdılar. Ayrı ayrı 33 dava açan mahalleli bu davaların hepsinde ayrı inceleme yapılması amacıyla davaları birleştirmek istemediler. Belediye ve bakanlığın talebi üzerine tüm davalar birleştirilip tek bir dava haline getirildi.

Kendileri ile sözleşme yapılmadan binalarının yıkılmak istenmesini kabul etmediklerini söyleyen Tozkoparan Mahallesi halkı, bir açıklama yayınlayarak, “Aralık ayında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Tozkoparan Mahallesi’ni ziyaret etti ve bize birkaç gün içerisinde sözleşmelerin sunulacağını söyledi. Ancak aradan aylar geçti ve bir gelişme olmadı. Sözleşme imzalamış değiliz. Buna rağmen binalarımız yıkılmak isteniyor. Tamam binalar yıkılsın ama biz ne zaman, ne şekilde ve hangi şartlarda evlerimizi alacağımızı bilmiyoruz. Bizimle sözleşme imzalanmadan binaları boşaltmamız isteniyor” dediler.

YÜRÜYÜŞ DÜZENLENDİ

Sorunlarının çözülmemesi üzerine Tozkoparan halkı, dün akşam saatlerinde “Tozkoparan bizimdir bizim kalacak”, “Ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları ve tencere tava çalarak bir yürüyüş düzenledi.

BELEDİYE ÖNÜNDE OTURACAKLAR

Tozkoparan Mahallesi halkı rant projesine karşı 18 Haziran günü saat 14.30’da AKP’li Güngören Belediyesi önünde oturma eylemi yapacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
k_zg_n
Kızgın
0
_a_rm_
Şaşırmış
https://devrimcidusun.org/wp-content/uploads/2021/04/1.png
Giriş Yap

Devrimci Düşün Gazetesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!